145. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Niepełnosprawni, RAZEM pełnosprawni. Niewidomi i słabowidzący w biegach narciarskich i w biathlonie” za nami

Za nami niezwykle ciekawe i inspirujące 145. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Niepełnosprawni, RAZEM pełnosprawni. Niewidomi i słabowidzący w biegach narciarskich i w biathlonie”. Zaproszenie dr Renaty Żabeckiej-Chowaniec przyjęła Marcela Marcisz, trenerka i przewodnik, która na co dzień pracuje ze sportowcami niewidzącymi i niedowidzącymi. Razem z nią zaprezentowali się młodzi sportowcy – reprezentanci Polski w sportach paraolimpijskich i ich opiekunowie.

145. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Niepełnosprawni, RAZEM pełnosprawni. Niewidomi i słabowidzący w biegach narciarskich i w biathlonie” za nami

Marcela Marcisz to reprezentantka Polski w narciarstwie biegowym, uczestniczka mistrzostw świata, zawodów pucharu świata i uniwersjady. Po zakończeniu kariery zawodniczej została trenerką narciarstwa biegowego i jazdy na nartorolkach (możemy ją spotkać w pobliskiej Ptaszkowej), a także trenerką kadry młodzieżowej osób niewidomych i słabowidzących. To właśnie ze swoimi podopiecznymi: Gabrielem Olechem (z przewodnikiem Szymonem Marciszem), Antonim Wróblem (z przewodnikiem Tomaszem Ponickim) zawitała w środę 22 maja na 145. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Niepełnosprawni, RAZEM pełnosprawni. Niewidomi i słabowidzący w biegach narciarskich i w biathlonie”, przygotowane przez Katedrę Wychowania Fizycznego Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz koło naukowe AXIOS.

- Chciałabym, aby to spotkanie nie miało tylko charakteru informacyjnego, ale by skłoniło was do pewnej refleksji. Młodzi zawodnicy, którzy wraz ze mną dziś przybyli na to spotkanie, dali mi największe pokłady zawodowego i osobistego spełnienia. Pokazali, że możliwe nie istnieje. Wiele osób widomych nie jest w stanie, albo nie chce wykonać tego, co oni w sporcie potrafią – zaznaczyła podczas spotkania Marcela Marcisz.

Trenerka i przewodnik omówiła zagadnienia związane ze specyfiką sportu osób niewidzących i słabowidzących, przybliżając również zimowe dyscypliny sportu: biathlon i biegi narciarskie.

Obok studentów gośćmi spotkania byli: dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, a od 1 września Rektor Uczelni, dr Witold Bodziony – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, dr Monika Bigosińska – Prodziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, dr Izabela Adamowicz – Kierownik Katedry Wychowania Fizycznego oraz dr Renata Żabecka-Chowaniec.

Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować