29 stycznia 11. Nowosądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to ważna data w kalendarzu historycznym. W tym dniu przypominamy sobie o tragicznym losie milionów ludzi, którzy zginęli z rąk nazistowskich zbrodniarzy podczas II wojny światowej.

29 stycznia 11. Nowosądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia to symboliczna data, ponieważ wtedy Armia Czerwona wyzwoliła obozowiczów z Auschwitz-Birkenau, największego niemieckiego obozu zagłady. Wśród ofiar Holokaustu byli Żydzi, Polacy, Romowie, Rosjanie i przedstawiciele wielu innych narodów. Niewielu z nich przeżyło okrutne prześladowania i tortury. Nie zapominajmy o nich i o tym, co się stało.


W Nowym Sączu, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędą się dwa ciekawe wykłady na temat historii i pamięci tego wydarzenia. Pierwszy wykład pt. „Dlaczego czerwona kreska?” poprowadzi dr Gabriela Olszowska, p.o. Małopolskiej Kurator Oświaty. Drugi wykład pt. „Ornitolog przed bramą Auschwitz” wygłosi Michał Olszewski. Zapraszamy do udziału w tych spotkaniach, które rozpoczną się o godzinie 10:30 w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w Ratuszu Miasta Nowego Sącza.


Wstęp na wykłady jest bezpłatny.


***

dr Gabriela Olszowska

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzania w oświacie na Politechnice Krakowskiej oraz europeistyki w Akademii Ignatianum. Doktor nauk humanistycznych. Wieloletnia dyrektor szkoły i rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji i Nauki. Prezes Zarządu Fundacji Czerwona Kreska działającej od 2021 r., obecnie p.o. Małopolskiej Kurator Oświaty.


Michał Olszewski

Pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek #Upał, Do Amsterdamu, Chwalcie łąki umajone, Low-tech i Zapiski na biletach oraz współautor (wraz z Beatą Dżon-Ozimek) książki Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”.


Źródło: SBP

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować