8 sierpnia wernisaż wystawy „MBM Siła Tworzenia Pędzlem i Dłutem”

8 sierpnia 2024 r. o godzinie 17.00 Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej zaprasza na wernisaż wystawy trzech twórców z Powiatu Limanowskiego pod tytułem „MBM Siła Tworzenia Pędzlem i Dłutem”.

8 sierpnia wernisaż wystawy „MBM Siła Tworzenia Pędzlem i Dłutem”

Do 29 sierpnia 2024 r. zwiedzający PCIT w Limanowej (Rynek 25) będą mogli podziwiać prace: Marioli Kozioł – Rusnarczyk, Bogusława Juszkiewicza oraz Mariana Wójtowicza. To właśnie do inicjałów ich imion odnosi się skrót MBM , a spotkanie tych trzech niezwykle twórczych osobowości zapowiada niezwykle ciekawe artystyczne doświadczenie.

Mariola Kozioł – Rusnarczyk – nauczycielka, artystka malarka. Ur. 8 grudnia 1967r. w Kamienicy. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (kierunek-wychowanie plastyczne) pracę magisterską poświęciła Limanowskiemu Klubowi Plastyka Amator. Uprawia malarstwo, rysunek, czasami grafikę. Maluje pejzaże, które są swoistym zapisem otaczającego świata, formą pamiętnika, w którym stara się zanotować kolorem i światłocieniem ślady i przeżycia pozostawione przez naturę. Bogactwo otaczającej przyrody utrwala również na kliszy. W 1999r. wystawiała prace w Galerii Sztuki Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. W wydanym folderze napisano: Dobry warsztat prezentowanych prac, oryginalna kolorystyka i pełna tajemnic obrazy zainteresują z pewnością każdego konesera sztuki.

Kilkakrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie. W V letnim Salonie Otwartym Solvay w Krakowie. Corocznie bierze udział w zbiorowych ekspozycjach, przedstawiając artystyczne dokonania (Dni Gorczańskich w Kamienicy, Wystaw Klubu Miłośników Sztuk Pięknych w Limanowej, Wystaw i Przeglądów Twórczości (otrzymując nagrody i wyróżnienia) Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu). Indywidualne wystawy m.in. w Kamienicy, Limanowej, Porębie Wielkiej, Tarnowie. Jej prace trafiły do wielu krajów Europy, a także do USA.

Bogusław Juszkiewicz – absolwent Edukacji Artystycznej Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Dyplom na kierunku „Malarstwo” obronił u prof. dr hab. Krzysztofa Tomalskiego. Twórca cyklu obrazów: „Mega-trans-formy”, „Iluminacja”, „Energia”, „Kraków” i 3×50.

W swej twórczości artysta porusza tematy związane z pejzażem industrialnym, oraz figuracją budowli, maszyn i urządzeń elektrycznych traktowanych jako formy abstrakcyjne. Brał udział w ponad 80 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą: w Niemczech i na Słowacji.

W lutym 2018 roku Bogusław Juszkiewicz zakfalifikował się do II Przeglądu Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”. Przegląd miał charakter konkursowy. W konkursie wzięło udział 630 artystów z całej Polski do przeglądu zakwalifikowały się tylko 206 osób. Wernisaż odbył się 9 marca 2018 roku w Galerii Szyb Wilson Katowice.

Aktywnie uczestniczy w wystawach organizowanych przez Koło Artystyczno-Naukowe „Piekarnia” przy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Prace artysty są umieszczane w Międzynarodowych Projektach Artystycznych pod redakcją naukową Iwony Bugajskiej Bigos. Anny Szteligi i Jadwigi Sawickiej. W 2016 roku- tytuł publikacji „Słowa – Znaczenia”, w 2017 roku tytuł publikacji WARHOL POP KONTEKSTY 30 lat później, w 2020 roku tytuł publikacji Marina Abramowic „Wolność absolutna” i w 2023 roku „KANTOR TRZEBA BYĆ…”

Bogusław Juszkiewicz tworzy również rzeźby tematyczne, których materiałem jest gips, papier, tkanina, styropian. Brał również udział w Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Współczesnej KIODYGRESY 2 i KIODYGRESY 3, gdzie prezentował obrazy pt. „Wspomnienie z wakacji”, oraz „AND 1-3” oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Nowoczesnej 3×50, które odbyło się w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, gdzie prezentował tam tryptyk pt. „Światło w przestrzeni”.

Prace Bogusława Juszkiewicza są umieszczone w ARTIPEDII Fire Art Global Network.

Marian Wójtowicz – rzeźbiarz samouk, poeta, emerytowany nauczyciel techniki i informatyki. Radny Miasta Limanowa w kadencji 2006 – 2010. Wyróżniony złotą odznaką Za zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa. Dwukrotny wicemistrz Polski nauczycieli w pływaniu (2004, 2005). Rzeźbić w drewnie zaczął w młodzieńczym wieku. Tematyka artystycznych zainteresowań jest szeroka: abstrakcja, scenki rodzajowe i świątki, portrety i akty oraz duża ilość aniołów, jak również podstawki dai związanych z japońską sztuką układania kamieni suiseki, będącą jednym z elementów dziedziny feng shui. Wielokrotnie nagradzany. Wystawiał swoje prace w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Zakopanem, Kamienicy, Nowym Wiśniczu, Limanowej, niemieckim Wathlingen.

Jego prace zdobią prywatne kolekcje na całym świecie, jak również wnętrza karczm: Złoty Róg na Krzyżówce koło Krynicy, Karczmę Dziurnówka w Wysowej Zdroju. Przyczynił się również do ubogacenia wnętrza cerkwi w Bereście.

Zajmuje się również niekiedy działalnością literacką. Pisze wiersze, fraszki, opowiadania, satyry, bajki. W 2013 roku wydał tomik poezji „Magiczny Świat” w Warszawskiej Firmie Wydawniczej

Publikował też podręczniki szkolne w wydawnictwie oświatowym „Operon”:  Program nauczania techniki w gimnazjum, nr dopuszczenia: DKOS-5002-36/07, wydawnictwo Operon 2007, Wybrane scenariusze lekcji „Technika 1”, wydawnictwo Operon 2007, Wybrane scenariusze lekcji „Technika 2”, wydawnictwo Operon 2008.

Żonaty, dwóch synów, troje wnuków.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować