8 sierpnia wernisaż wystawy „MBM Siła Tworzenia Pędzlem i Dłutem”
8 sierpnia 2024 r. o godzinie 17.00 Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej zaprasza na wernisaż wystawy trzech twórców z Powiatu Limanowskiego pod tytułem „MBM Siła Tworzenia Pędzlem i Dłutem”.
Do 29 sierpnia 2024 r. zwiedzający PCIT w Limanowej (Rynek 25) będą mogli podziwiać prace: Marioli Kozioł – Rusnarczyk, Bogusława Juszkiewicza oraz Mariana Wójtowicza. To właśnie do inicjałów ich imion odnosi się skrót MBM , a spotkanie tych trzech niezwykle twórczych osobowości zapowiada niezwykle ciekawe artystyczne doświadczenie.
Mariola Kozioł – Rusnarczyk – nauczycielka, artystka malarka. Ur. 8 grudnia 1967r. w Kamienicy. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (kierunek-wychowanie plastyczne) pracę magisterską poświęciła Limanowskiemu Klubowi Plastyka Amator. Uprawia malarstwo, rysunek, czasami grafikę. Maluje pejzaże, które są swoistym zapisem otaczającego świata, formą pamiętnika, w którym stara się zanotować kolorem i światłocieniem ślady i przeżycia pozostawione przez naturę. Bogactwo otaczającej przyrody utrwala również na kliszy. W 1999r. wystawiała prace w Galerii Sztuki Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. W wydanym folderze napisano: Dobry warsztat prezentowanych prac, oryginalna kolorystyka i pełna tajemnic obrazy zainteresują z pewnością każdego konesera sztuki.
Kilkakrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie. W V letnim Salonie Otwartym Solvay w Krakowie. Corocznie bierze udział w zbiorowych ekspozycjach, przedstawiając artystyczne dokonania (Dni Gorczańskich w Kamienicy, Wystaw Klubu Miłośników Sztuk Pięknych w Limanowej, Wystaw i Przeglądów Twórczości (otrzymując nagrody i wyróżnienia) Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu). Indywidualne wystawy m.in. w Kamienicy, Limanowej, Porębie Wielkiej, Tarnowie. Jej prace trafiły do wielu krajów Europy, a także do USA.
Bogusław Juszkiewicz – absolwent Edukacji Artystycznej Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Dyplom na kierunku „Malarstwo” obronił u prof. dr hab. Krzysztofa Tomalskiego. Twórca cyklu obrazów: „Mega-trans-formy”, „Iluminacja”, „Energia”, „Kraków” i 3×50.
W swej twórczości artysta porusza tematy związane z pejzażem industrialnym, oraz figuracją budowli, maszyn i urządzeń elektrycznych traktowanych jako formy abstrakcyjne. Brał udział w ponad 80 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą: w Niemczech i na Słowacji.
W lutym 2018 roku Bogusław Juszkiewicz zakfalifikował się do II Przeglądu Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”. Przegląd miał charakter konkursowy. W konkursie wzięło udział 630 artystów z całej Polski do przeglądu zakwalifikowały się tylko 206 osób. Wernisaż odbył się 9 marca 2018 roku w Galerii Szyb Wilson Katowice.
Aktywnie uczestniczy w wystawach organizowanych przez Koło Artystyczno-Naukowe „Piekarnia” przy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Prace artysty są umieszczane w Międzynarodowych Projektach Artystycznych pod redakcją naukową Iwony Bugajskiej Bigos. Anny Szteligi i Jadwigi Sawickiej. W 2016 roku- tytuł publikacji „Słowa – Znaczenia”, w 2017 roku tytuł publikacji WARHOL POP KONTEKSTY 30 lat później, w 2020 roku tytuł publikacji Marina Abramowic „Wolność absolutna” i w 2023 roku „KANTOR TRZEBA BYĆ…”
Bogusław Juszkiewicz tworzy również rzeźby tematyczne, których materiałem jest gips, papier, tkanina, styropian. Brał również udział w Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Współczesnej KIODYGRESY 2 i KIODYGRESY 3, gdzie prezentował obrazy pt. „Wspomnienie z wakacji”, oraz „AND 1-3” oraz w Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Nowoczesnej 3×50, które odbyło się w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, gdzie prezentował tam tryptyk pt. „Światło w przestrzeni”.
Prace Bogusława Juszkiewicza są umieszczone w ARTIPEDII Fire Art Global Network.
Marian Wójtowicz – rzeźbiarz samouk, poeta, emerytowany nauczyciel techniki i informatyki. Radny Miasta Limanowa w kadencji 2006 – 2010. Wyróżniony złotą odznaką Za zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa. Dwukrotny wicemistrz Polski nauczycieli w pływaniu (2004, 2005). Rzeźbić w drewnie zaczął w młodzieńczym wieku. Tematyka artystycznych zainteresowań jest szeroka: abstrakcja, scenki rodzajowe i świątki, portrety i akty oraz duża ilość aniołów, jak również podstawki dai związanych z japońską sztuką układania kamieni suiseki, będącą jednym z elementów dziedziny feng shui. Wielokrotnie nagradzany. Wystawiał swoje prace w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Zakopanem, Kamienicy, Nowym Wiśniczu, Limanowej, niemieckim Wathlingen.
Jego prace zdobią prywatne kolekcje na całym świecie, jak również wnętrza karczm: Złoty Róg na Krzyżówce koło Krynicy, Karczmę Dziurnówka w Wysowej Zdroju. Przyczynił się również do ubogacenia wnętrza cerkwi w Bereście.
Zajmuje się również niekiedy działalnością literacką. Pisze wiersze, fraszki, opowiadania, satyry, bajki. W 2013 roku wydał tomik poezji „Magiczny Świat” w Warszawskiej Firmie Wydawniczej
Publikował też podręczniki szkolne w wydawnictwie oświatowym „Operon”: Program nauczania techniki w gimnazjum, nr dopuszczenia: DKOS-5002-36/07, wydawnictwo Operon 2007, Wybrane scenariusze lekcji „Technika 1”, wydawnictwo Operon 2007, Wybrane scenariusze lekcji „Technika 2”, wydawnictwo Operon 2008.
Żonaty, dwóch synów, troje wnuków.
Komentarze