Budowanie zdolności cyberberbezpieczeństwa samorządów tematem panelu dyskusyjnego podczas konferencji CYBERSEC

Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej są celem cyberataków. Urząd Gminy Kościerzyna, Urząd Gminy w Lututowie, a ostatnio także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego padły ofiarą cyberprzestępców. Powyższe przykłady pokazują, że problem cyberbezpieczeństwa w samorządach narasta i nie może być lekceważony.

Budowanie zdolności cyberberbezpieczeństwa samorządów tematem panelu dyskusyjnego podczas konferencji CYBERSEC

W związku z tym temat ten został podjęty w trakcie jednego z dzisiejszych paneli dyskusyjnych podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju. Debatę otworzył marszałek Witold Kozłowski. W wydarzeniu wzięła udział także Iwona Gibas z zarządu województwa oraz radni województwa.


Sytuacja związana z cyberatakiem, której doświadczył na początku roku chociażby Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wymaga skoordynowanych i systemowych działań, dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie działania powinny podjąć jednostki samorządu, aby zwiększyć bądź zbudować swoje zdolności cyberbezpieczeństwa. Rok 2021 przejdzie do historii z uwagi na dotkliwość cyberataków i skalę strat w globalnym PKB przez nie spowodowanych, a także przez wysokość okupów płaconych cyberprzestępcom przez firmy i instytucje.


Marszałek Witold Kozłowski otwierając debatę nawiązał do cyberataku, z którym musiał się zmierzyć urząd marszałkowski. Podziękował dyrekcji oraz współpracownikom, którzy dołożyli wszelkich starań, by urząd po ataku mógł jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.


Kilka miesięcy temu, na początku lutego 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego doznał paraliżującego ataku hakerskiego, który na jakiś czas w sposób dramatyczny skomplikował nasze działania. Zaszyfrowano nam wszystkie pliki i dokumenty, choć szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że zastosowane wcześniej procedury i zabezpieczenia zapobiegły wyciekowi danych. Sytuacja niemal wróciła już do normy, ale zarówno ja, jak i każdy z moich współpracowników, wszyscy pracownicy urzędu marszałkowskiego, możemy zaświadczyć, jak obezwładniające jest uczucie, kiedy realizowana do tej pory, w bardzo znacznej części w sposób cyfrowy praca, nagle staje się prawie niemożliwa. Z dnia na dzień musieliśmy zapomnieć o komunikatorach, a musieliśmy sięgnąć po kartką i ołówek – mówił marszałek Witold Kozłowski.


W dyskusji wzięli udział: Krzysztof Silicki – zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji, Krzysztof Dyki – prezes, ComCert, Anna Huk - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Joanna Malon - dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Beata Białowąs - Członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Sławomir Cynkar - dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informatycznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Dyskusję moderował Krzysztof Głomb.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować