Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Kierowco dziś ogólnopolskie działania policyjne pn. „PASY”

Kierowco dziś ogólnopolskie działania policyjne pn. „PASY”

W dniu dzisiejszym Policjanci w całym kraju będą sprawdzać czy kierujący i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach do ich przewozu.

 

Kampania Policyjna "PASY" oprócz kontroli ma na celu zwrócenie uwagi na to jakie są konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym.

 

Ich brak skutkuje poważnymi obrażeniami ciała nie tylko w czasie wypadku, ale również w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

 

Pasy powinni zapinać również pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli tego nie zrobią istnieje duże ryzyko, że podczas zderzenia czołowego uderzą w oparcie fotela osoby jadącej przed nimi. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

 

Młodsze dzieci powinny być bezwzględnie przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, dostosowanych do wzrostu i wagi dziecka. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

 

Źródło: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować