Kradzież na terenie ogrodów działkowych w Starym Sączu. Właścicielka jednej z altan straciła sprzęt o wartości blisko 4 tys. zł

W zimie wiele altan i domków letniskowych jest opuszczonych, a ich właściciele nie zawsze zabierają ze sobą cenny sprzęt ogrodniczy i narzędzia. To stwarza okazję dla złodziei, którzy włamują się do nich i kradną wartościowe przedmioty. Tak było w przypadku altany na terenie ogrodów działkowych w Starym Sączu, która została uszkodzona i okradziona przez nieznanego sprawcę. Policjanci ostrzegają, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Kradzież na terenie ogrodów działkowych w Starym Sączu. Właścicielka jednej z altan straciła sprzęt o wartości blisko 4 tys. zł

Okres zimowy to czas, kiedy właściciele działek rzadko odwiedzają swoje ogródki. Niestety, to także czas, kiedy wandale i złodzieje szukają łatwego łupu na terenach ogrodów działkowych. Włamania, kradzieże i niszczenie mienia to najczęstsze przestępstwa popełniane w tym okresie.


14 grudnia br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starym Sączu otrzymali zgłoszenie o włamaniu do altany na jednym z ogródków działkowych. Właścicielka działki stwierdziła, że podczas jej nieobecności przez ponad dwa tygodnie, ktoś sforsował panel ogrodzenia, wybił szybę w altanie i wszedł do środka. Złodziej ukradł m.in. akumulatorowe nożyce, piłę elektryczną, dwie kuchenki, odkurzacz i radioodbiornik. Straty oszacowano na około 4 tys. złotych.


Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy tego przestępstwa. Jednocześnie apelują do działkowców o zachowanie ostrożności, regularne sprawdzanie stanu swoich działek w sezonie zimowym oraz o stosowanie skutecznych środków zabezpieczających.

  • Na czas trwania zimy, gdy właściciele rzadziej zaglądają na działkę, przede wszystkim powinni dokładnie zabezpieczyć altanę przed włamaniem, sprawdzić stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne.
  • Nie powinni pozostawiać w jej wnętrzu żadnych wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu ogrodniczego czy sprzętu RTV i AGD.
  • Jeżeli już takie przedmioty muszą zostać na działce, wskazane jest, by zanotować sobie typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te przedmioty, które nie posiadają numerów należy oznaczyć np. inicjałami czy innymi znakami, dzięki którym w przypadku kradzieży łatwiej będzie je można rozpoznać i ustalić czyją są własnością.
  • W miarę możliwości właściciele powinni odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności, zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome przebywające na terenie ogrodu działkowego.
  • Jeżeli już doszło do włamania, należy jak najszybciej powiadomić o tym Policję, a w altanie niczego nie dotykać, by nie zatrzeć pozostawionych przez złodziei śladów. 


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować