Kulturalna Małopolska na majówkę

Koncerty, spektakle, wystawy i plenerowe wydarzenia – sprawdź, co na majówkowy tydzień przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na majówkę

Wydarzenia: Majówka w skansenach i Muzeum Pożarnictwa

 zaprasza do spędzenia majówki na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego. W obu oddziałach zaplanowano szereg wydarzeń z okazji rozpoczęcia sezonu turystycznego:

  • w Sądeckim Parku Etnograficznym - gra w karty, robienie piszczałek, fujarek i kwiatów z bibuły, wicie wianków oraz występ Zespołu Regionalnego Podegrodzie;
  • w Miasteczku Galicyjskim – cudaki na patyku, gypsy-balkan-folk w 5 odsłonach, kiermasz rękodzieła artystycznego i koncert zespołu Opa Cupa!

Kiedy? Środa 1 maja, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Majówkę w skansenie przygotowuje także Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. A to za sprawą drugiej odsłony plenerowej imprezy „Moje, nase moje”, której tytuł nawiązuje do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja. Po niedzielnym otwarciu sezonu turystycznego, Muzeum zaprasza teraz na czwartkową majówkę z udziałem Związku Podhalan, zespołu Skalniok i miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Kiedy? Czwartek 2 maja, od godz. 13.00. Więcej informacji. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie oficjalnie otwiera dla indywidualnych zwiedzających i grup zorganizowanych swoją nową filię – Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. To wyjątkowa okazja, aby poznać i zwiedzić niezwykłe miejsce edukacyjne poświęcone historii pożarnictwa oraz na żywo obejrzeć unikatowy sprzęt pożarniczy sprzed lat. Muzeum przygotowało także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży pod postacią tematycznych lekcji warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa oraz ochrony lasów.

Kiedy? Muzeum Pożarnictwa w Alwerni będzie czynne:

- od poniedziałku do piątku: 9.00-15.00,

- sobota, niedziela i święta: 11.00-17.00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Koncerty: Festiwal De Natura Sonoris i Shayna Steele

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach powraca do tradycji prywatnych festiwali, jakie w Lusławicach w latach 80. ub. wieku organizowali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. W przestrzeni lusławickiego Dworu odbędzie się 3. edycja Festiwalu Wiosennego De Natura Sonoris. Na jego program złożą się kameralne recitale takich wykonawców, jak Olga Piasecznik, Szymanowski Quartet i Danjulo Ishizaka.

Kiedy? Środa 1 maja – niedziela 5 maja. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska prezentuje dwa wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

  • koncert specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Shayna Steele - wybitna amerykańska wokalistka i kompozytorka, znana z musicalowych występów na deskach Broadway’u. Podczas koncertu w Krakowie zabrzmi materiał z albumu „Gold Dust”, wydanym w ubiegłym roku, a zawierającym kolekcję coverów i autorskich utworów.

Kiedy? Wtorek 30 kwietnia, godz. 19.30.

  • koncert w ramach cyklu Kameralna Scena Patriotyczna, organizowanego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Dla publiczności zaśpiewa żeński sekstet wokalny Sei Terre, który tworzą artystki związane z Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Obok pieśni patriotycznych program wieczoru wypełni poezja recytowana przez Piotra Urbaniaka.

Kiedy? Czwartek 2 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Teatr Witkacego w Zakopanem bierze udział w wyjątkowej, jubileuszowej edycji zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. To ukłon w stronę miłośników rozmaitych jazzowych form, stylów, występy tuzów polskiego i zagranicznego jazzu, ale i szansa dla młodych, początkujących artystów, by pokazać się przed szerszą publicznością. Na Scenie Witkacego wystąpią:

  • Magda Krzemień z zespołem, duo Napiórkowski/Lesicki oraz Andrzej Dąbrowski z zespołem

Kiedy? Wtorek 30 kwietnia, godz. 18.00.

  • Hanna Banaszak z zespołem oraz duo Masecki & Młynarski

Kiedy? Środa 1 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Muzeum Ziemi Sądeckiej organizuje kolejny koncert z cyklu „Wieczory w Muzeum”. Przed publicznością wystąpią utalentowane siostry Śmigut: pianistka Aleksandra i skrzypaczka Agnieszka. Program recitalu obejmie kompozycje Chopina, Pendereckiego i Szymanowskiego.

Kiedy? Czwartek 2 maja, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: O!peretka, Labirynt Schulza, Wielki Gatsby

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomni widzom dwa spektakle:

  • „O!peretka" to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Czwartek 2 maja, godz. 19.15.

  • „Labirynt Schulza” - spektakl w reż. Grzegorza Brala oparty na twórczości autora „Sklepach Cynamonowych”. Akcja dramatu wyłania się z pamięci bohatera. Aktorzy nie tylko słowem, gestem i plastyką ciał kreują przed widzem senny świat Bruno Schulza, posługują się również polifonicznymi pieśniami, które są głęboką metaforą palimpsestu wyobraźni. W obsadzie występują także m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Piątek 3 maja/Sobota 4 maja, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w pierwszych dniach maja zaprezentuje widzom dwa spektakle:

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – sobota 4 maja, godz. 16.00/niedziela 5 maja, godz. 17.00.

  •  „Szczeliny istnienia” to przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Scena Dom Machin - piątek 3 maja/sobota 4 maja, godz. 19.00, niedziela 5 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wystawy: Kult maryjny, pejzaż tatrzański, wiosenne przebudzenie

Muzeum Ziemi Tarnowskiej inauguruje nową wystawę czasową w swoim oddziale - Muzeum Etnograficznym. Na ekspozycji pt. „Kult maryjny w wierzeniach ludowych” pokazane zostaną różne aspekty ludowej religijności i wierzeń związanych z kultem maryjnym, w oparciu o zgromadzone w zbiorach liczne eksponaty. Część z nich będzie udostępniona po raz pierwszy. Zaaranżowane zostaną także scenki z elementami ilustrującymi wiejską obyczajowość, estetykę i religijność związaną z kultem Matki Bożej. Interesującym fragmentem wystawy będzie również pokazanie wizerunków Matki Bożej w twórczości artystów ludowych z regionu tarnowskiego.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 29 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem otwiera nową wystawę czasową w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. "Dziatki/Dziadki" to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków autorów wystawy:artystki wizualnej Natalii Wirmańskiej oraz jej brata twórcy Macieja Wirmańskiego – artysty dźwiękowego. Posługując się różnymi formami wyrazu, rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą – jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni.

Kiedy? Wystawa czynna od soboty 4 maja. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza również na finisaż wystawy w Galerii Sztuki w willi Oksza: „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”. Poza ostatnim spojrzeniem na ekspozycję, organizatorzy proponują również spotkanie z Bartkiem Leszczyną - najmłodszym artystą- malarzem, który zaprezentował swe obrazy na wystawie.

Kiedy? Sobota 4 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu”. Dlaczego Nowy Rok jest w styczniu, a Wielkanoc przypada na wiosnę? Czy wiosna kojarzy nam się wyłącznie z czasem radosnym i pełnym życia? Jakie praktyki stosowano, żeby zapewnić przyjście wiosny? Wystawa w Muzeum stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania przez ukazanie wielokulturowych zwyczajów i praktyk związanych z okresem przejścia od zimy do wiosennego przebudzenia.

Kiedy? Niedziela 5 maja, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować