Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 8 - 10 lipca

Koncerty, spotkania, wydarzenia okolicznościowe – sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 8 - 10 lipca

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na dwa wydarzenia związane z cyklem wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”:

  • oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Barwy Spisza”, udostępnianej w filii Muzeum – Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie.

Kiedy? Wtorek, 8 lipca, godz. 15.00.

  • spotkanie z Anną Kozak – kuratorką wystawy „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala” prezentowanej w gmachu głównym instytucji.

Kiedy? Środa, 10 lipca, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

Cricoteka w Krakowie, świętując w tym roku 10-lecie swojej obecności w Podgórzu, prezentuje serię instalacji dźwiękowych pod hasłem Rezonanse, zaprojektowanych specjalnie dla tego budynku. Na czas wakacji siedziba instytucji zamieni się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza będzie można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Każda z instalacji dostępna będzie przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z kompozytorem oraz koncert live.

Jako pierwsza zostanie zaprezentowana instalacja „przestrzeń: winda” autorstwa Julka Płoskiego – kompozytora, producenta muzyki eksperymentalnej, założyciela wytwórni BFF Music. W swojej kompozycji dla Cricoteki zmierzy się nie tylko z koncepcją „elevator music”, ale również z wymagającą, klaustrofobiczną przestrzenią znajdującej się w budynku instytucji windy. Inauguracji instalacji będzie towarzyszył koncert na żywo artysty.

Kiedy? Wtorek, 9 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie instytucji.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska oraz małopolskim okręgiem Światowego Związku Żołnierzy AK zaprasza na obchody 80. rocznicy rozpoczęcia Operacji „Ostra Brama". 7 lipca 1944 roku połączone siły Wileńskiego i Nowogrodzkiego Okręgu AK rozpoczęły atak na Wilno w celu wyzwolenia miasta przed nadejściem Armii Czerwonej. Realizowane w ramach Akcji „Burza" natarcie otrzymało kryptonim Operacja „Ostra Brama". W programie obchodów rocznicy zaplanowano m.in. spacer historyczny z odwiedzaniem grobów żołnierzy AK związanych z „Akcją Burza" na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie: ppor. Jerzego Jensza „Krepdeszyna", Wiktora Waskiela „Marsa" i kpt. Czesława Łotarewicza „Sokoła".

Kiedy? Poniedziałek, 8 lipca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować