Kulturalna Małopolska na weekend 1 - 4 sierpnia

Wydarzenia plenerowe, festiwale, koncerty, spektakle – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 1 - 4 sierpnia

Wydarzenia: Święto Maziarzy Łosiańskich, Zlot Zabytkowych Pojazdów, Piknik Niemożliwy

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach jak co roku przywołuje tradycję łemkowskich handlarzy, którzy niegdyś przemierzali wozami całą środkowo-wschodnią Europę. W poświęconym ich spuściźnie oddziale muzeum – Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbywa się cykliczna wyjątkowa plenerowa impreza - Święto Maziarzy Łosiańskich. Tegorocznym tematem przewodnim są Mistrzowie tradycji  - osoby podtrzymujące unikatowe zawody i umiejętności. W programie koncerty, pokazy, warsztaty, konkursy i wiele innych atrakcji.

Kiedy? Niedziela 4 sierpnia, od godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza do Miasteczka Galicyjskiego na XIV Zlot Zabytkowych Pojazdów. To doroczne spotkanie miłośników starej motoryzacji. W programie imprezy pokazy zabytkowych aut i motocykli w trasie i na miejscu - na płycie rynku Miasteczka Galicyjskiego. Ponadto muzyka na żywo i pogadanki motoryzacyjne.

Kiedy? Niedziela 4 sierpnia, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Krakowska Cricoteka w najbliższą niedzielę zaprasza przed swoją siedzibę na kolejny z wakacyjnych Pikników Niemożliwych. Nazwa cyklu nawiązuje do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się więc miejscem warsztatów, spacerów, koncertów, akcji społecznych, spotkań przy śniadaniowym stole oraz innych działań sąsiedzkich, które będą ożywiać tę przestrzeń, ale też zachęcać do miejskiego relaksu.

Kiedy? Niedziela 4 sierpnia, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Rocznice: Powstanie Warszawskie i Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na wydarzenie związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość otworzy wernisaż wystawy plenerowej „Na pomoc walczącej Warszawie” poświęconej lotniczym misjom nad okupowanym krajem oraz dotyczącym tematu muzealiom technicznym (np. elementy wyposażenia samolotu Liberator B-24). Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez symboliczne 63 dni – tyle ile trwało powstanie. Podczas wydarzenia specjalną prelekcję pt. „Żądamy amunicji. Lotnicze wsparcie walczącej Warszawy” wygłosi dr hab. Krzysztof Mroczkowski, zastępca dyrektora muzeum. Na koniec wydarzenia zaplanowano uroczyste upamiętnienie godziny „W”.

Kiedy? Czwartek 1 sierpnia, od godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu współorganizuje tegoroczne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji „Zigeunerlager” w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Obchodom związanym z Dniem Pamięci o Zagładzie Romów będą towarzyszyć także wydarzenia kulturalne:

  • Koncert ku pamięci Romów i Sinti w Filharmonii Krakowskiej, podczas którego zabrzmi oratorium „O Lungo (D)rom” w wykonaniu Alan Berg Ensemble Vienna.

Kiedy? Czwartek 1 sierpnia, godz. 20.00.

  • Koncert pamięci w Oświęcimiu na terenie Parafii Rzymskokatolickiej św. Józefa Robotnika, którego program wypełni wykonanie poematu symfonicznego Jana Kantego-Pawluśkiewicza „Harfy Papuszy”.

Kiedy? Piątek 2 sierpnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronach Centrum.

Koncerty: Przeboje muzyki filmowej i wakacyjne Emanacje

Filharmonia Krakowska w ramach wakacyjnego cyklu Philharmonic Music Summer tym razem proponuje spotkanie z muzyką filmową. Na terenie Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ wystąpi kwartet blaszany Brass Riders (puzoniści Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk i Tomasz Gajewski oraz tubista Jarosław Jastrzębski), prezentujący tematy muzyczne m.in. z filmów „Ojciec Chrzestny”, „Piraci z Karaibów”, czy serii o Jamesie Bondzie.

Kiedy? Sobota 3 sierpnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprosi również na koncert monograficzny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wydarzenie pokaże dwa aspekty jego twórczości  – jako wybitnego pianisty, kompozytora i jako męża stanu. Orkiestra filharmonii pod przewodnictwem Alexandra Humali zaprezentuje młodzieńczy „Koncert fortepianowy a-moll” oraz „Symfonię h-moll op. 24 „Polonia" – pisaną już przez doświadczonego, docenionego muzyka i polityka, a skomponowaną z okazji obchodów 40-lecia Powstania Styczniowego. Oba utwory obchodzą w tym roku okrągłą rocznicę od premiery: 135 i 115.

Kiedy? Sobota 3 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprosi na kolejne wydarzenia koncertowe w ramach wakacyjnego Festiwalu EMANACJE:

  • koncert a cappella Chóru Polskiego Radia pod przewodnictwem Marii Piotrowskiej- Bogaleckiej.

Kiedy? Lusławice – sobota 3 sierpnia, godz. 18.00/dziedziniec Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – niedziela 4 sierpnia, godz. 17.00.  

  • Koncert kameralny w wykonaniu wiolonczelisty Michała Balasa i pianisty Mikołaja Woźniaka, którzy wykonają utwory Brahmsa, Schuberta i Schnittke.

Kiedy? Dwór Karwacjanów w Gorlicach - niedziela 4 sierpnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie festiwalu.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej w swoim oddziale Muzeum – Zamek w Dębnie zaprezentuje finałowy koncert wakacyjnego cyklu Małopolski Kalejdoskop kulturalny. Program recitalu pod hasłem „W staropolskim salonie” wypełnią zapomniane, lecz kiedyś bardzo popularne pieśni dworskie i salonowe od XVII do XIX wieku. Dla publiczności zaśpiewają sopranistka Katarzyna Guran i baryton Rafał Kuźma. Solistom akompaniowała będzie pianistka Joanna Błażej-Łukasik.

Kiedy? Niedziela 4 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Różewicz, Gombrowicz, Mrożek

Teatr Witkacego w Zakopanem zaproponuje widzom trzy inscenizacje:

  • „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 1 sierpnia, godz. 19.15.

  • „O!peretka" to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Piątek 2 sierpnia, godz. 19.15.

  • „Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Sobota 3 sierpnia/Niedziela 4 sierpnia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Spotkania: Gry starożytnych, kubki podróżne i wesele u Korkoszów

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w interaktywnych grach edukacyjnych, gdzie w angażujący i przystępny sposób mogą odkrywać sekrety (pra)historii. Z okazji sierpniowego spotkania pod hasłem „Zagraj w gry starożytnych” muzeum przygotowało również specjalnie zwiedzanie części wystawy stałej „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”.

Kiedy? Sobota 3 sierpnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w sierpniowych, podwójnych, warsztatach rękodzielniczych inspirowanych wystawą czasową „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”. Uczestnicy spotkania ulepią ceramiczne kubki podróżne oraz pojemniczki na drobne przekąski, które będzie można zabrać ze sobą w drogę. Wykorzystają jasną glinę kamionkową, której powierzchnię ozdobią angobami – różnokolorowymi glinkami. Kubek wyposażą w ustnik ułatwiający picie w terenie. Pojemniczek zostanie zaopatrzony w przykrywkę z wgłębieniem, w którym będzie można umieścić gumkę zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem. Muzeum zapewnia wszystkie narzędzia i materiały!

Kiedy? Sobota 3 sierpnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na dwa spotkania w swoich oddziałach:

  • w Galerii Władysława Hasiora debata z udziałem artystów i kuratorów w ramach Jaw Dikh! Międzynarodowego Sympozjum Artystów Romskich I Nieromskich 2024.

Kiedy? Sobota 3 sierpnia, godz. 14.00.

  • w Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze dzień tematyczny pod hasłem „Wesele u Korkoszów”, w programie m.in. oprowadzanie kuratorskie, warsztaty z tworzenia ozdób do włosów, inscenizacja wesela spiskiego oraz poczęstunek regionalny.

Kiedy? Niedziela 4 sierpnia, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Mapa ciała, mapa emocji”.  To prezentacja twórczości Agnieszki Lorenc - przedwcześnie zmarłej artystki z Nowego Targu, absolwentki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 2004 roku zajmowała się projektowaniem i wystrojem wnętrz w instytucjach, ośrodkach kultury, galeriach handlowych, domach i mieszkaniach w Polsce i w Szwajcarii.

Kiedy? Wernisaż – piątek 2 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować