Kulturalna Małopolska na weekend 13 - 16 czerwca

Koncerty, spektakle, wystawy i plenerowe wydarzenia – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 13 - 16 czerwca

Koncerty: Hiszpańska zarzuela i recitale organowe

Filharmonia Krakowska tuż przed początkiem wakacji przygotowała dla melomanów dwa specjalne wydarzenia:

  • Koncert hiszpański na początek lata, pod patronatem honorowym Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz Instytutu Cervantesa w Krakowie. Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra, uznany za jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów swojego pokolenia. Na scenie wystąpią soliści: Carmen Romeu, Emmanuel Franco, Katarzyna Guran, Pancho Corujo, Klaudia Czyszczoń, Dobromiła Lebiecka, Tomasz Świerczek, Patryk Wyborski, Ihor Tykhonov i Noah Vannei. Publiczność wysłucha koncertowego wykonania dzieła Federico Moreno Torroby – „Luisa Fernanda”, będącego przykładem hiszpańskiego gatunku muzycznego – zarzuela, którego rozkwit przypadł na wiek XIX.

Kiedy? Piątek 14 czerwca, godz. 19.30/Sobota 15 czerwca, godz. 18.00.

  • kolejny z koncertów pod hasłem Wieczory w Saskim, które odbywają się w zabytkowej części Hotelu Saskiego - Sali Saskiej, gdzie występowały tak sławne postaci świata muzyki, jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Jan Paderewski. Tym razem w wykonaniu artystów filharmonii zabrzmią kompozycje Astora Piazzoli.

Kiedy? Niedziela 16 czerwca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje nową edycję L’Arte Organica – Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej. To cykl recitali organowych oraz koncertów kameralnych, nawiązujący do tradycji zapoczątkowanej w latach 70. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W koncertach występują wirtuozi organów – muzycy z Polski i zagranicy. Wyboru wykonawców dokonuje prof. Mirosława Semeniuk-Podraza oraz Dariusz Bąkowski-Kois z Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy sprawują kierownictwo artystyczne nad festiwalem. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla, a także utworów dawnej muzyki polskiej – można usłyszeć także muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce, np. kompozytorów meksykańskich, urugwajskich. Tegoroczny festiwal zainauguruje występ włoskiego organisty – Marco D’Avoli.

Kiedy? Czwartek 13 czerwca, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie centrum.

Na Nowosądecki Festiwal Muzyczny zaprasza z kolei Muzeum Ziemi Sądeckiej. Drugi z festiwalowych koncertów odbędzie się na terenie Zboru Ewangelickiego ze Stadeł w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpią artyści z Włoch: flecistka Alma di Gaetano, grający na klarnecie Giordano Muolo oraz gitarzysta Ciro Galeone. W programie utwory m.in. J.S. Bacha, G. Bizeta i M. de Falla.

Kiedy? Sobota 15 czerwca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Hrabina w ogrodzie botanicznym i lekcja anatomii

Opera Krakowska w ramach swojego Letniego Festiwalu zaprasza do Ogrodu Botanicznego UJ na specjalny pokaz adaptacji słynnej operetki „Hrabina Marica” węgierskiego kompozytora E. Kalmáná. Wiele zawartych w dziele arii i duetów zyskało samodzielną popularność, jak choćby czardasz Maricy "Gdy cygańska piosnka płacze", duet Maricy i Żupana "Ach, jedź do Varasdin" czy nieśmiertelna aria Tassila "Graj, Cyganie!". W spektaklu wyreżyserowanym przez Pawła Aignera tytułową postać kreuje Iwona Socha. Obok niej w obsadzie występują m.in. Michał Kutnik, Jarosław Bielecki, Adam Sobierajski i Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek 14 czerwca/niedziela 16 czerwca, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentuje inscenizacje:

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – czwartek 13 czerwca/piątek 14 czerwca, godz. 19.00.

  • nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielają się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie występują ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 13 czerwca/piątek 14 czerwca, godz. 19.00, niedziela 16 czerwca, godz. 18.00. UWAGA! W sobotę 15 czerwca specjalny pokaz w ramach Nocy Teatrów – godz. 19.00.

  • „Bóg, ja i pieniądze” - monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 13 czerwca/piątek 14 czerwca, godz. 19.00.

  • „Wędrówka Nabu” to spektakl opowieści inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego. Jest dedykowany Maryam - dziewczynce w drodze. Twórcy zapraszają na opowieść, bajkę-niebajkę, historię, za pomocą której budują małe, wędrujące muzeum. Chcą w nim zgromadzić opowieści o dzieciach w drodze. Opowiadają: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka.

Kiedy? Scena Dom Machin – niedziela 15 czerwca, godz. 15.00 i 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Cricoteka w Krakowie bierze udział w krakowskiej Nocy Teatrów, prezentując spektakl „Lekcja anatomii – rekonfiguracja”. To wspólny projekt Agaty Skwarczyńskiej i grupy osób z różnymi potrzebami. Praca nad nim jest ciągłym procesem, dla którego inspirację i punkt odniesienia stanowi obraz Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa” oraz happening Tadeusza Kantora „Lekcja anatomii wedle Rembrandta”. Celem spektaklu jest rekonfiguracja – przesunięcie gestów i sensów pierwowzorów.

Kiedy? Sobota 15 czerwca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Wystawy: Góralski kosmos, planeta mroku i Duch Karpat

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem otwiera trzecią wystawę w ramach wydarzenia „Lekcje z kolekcji”. Na terenie Galerii Władysława Hasiora będzie można zobaczyć efekt pracy artystki Małgorzaty Markiewicz, dla której inspirację stanowiły elementy ubioru górali, związane z zasobami etnograficznymi muzeum. W tworzeniu wystawy pod hasłem „W bliskości. Kosmos” brały udział także lokalne rzemieślniczki oraz inni artyści. Inspirowana tym, co naturalne, ekspozycja organiczne stała się przestrzenią wspólnej pracy i spotkań.

Kiedy? Wernisaż – sobota 15 czerwca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje nową wystawę czasową w Kasztelu w Szymbarku. „Planeta mroku” to interaktywna ekspozycja malarstwa, inspirowanego twórczością Stanisława Lema. Autorem obrazów i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew, absolwent architektury, wykładowca rysunku i Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Jego projekt łączy malarstwo i literaturę w spójne doświadczenie audiowizualne.

Kiedy? Wernisaż – czwartek 13 czerwca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Sądeckiej w Miasteczku Galicyjskim inauguruje wystawę „Duch Karpat" prezentującą najnowsze prace Mariana Pażuchy - sądeckiego rzeźbiarza i malarza. Artysta nostalgicznie sięga do przeszłości, czerpie inspirację z lokalnych legend, podań i tradycji ludowych, niezmiennie nawiązując do tematyki karpackiej oraz dziedzictwa polskiej sztuki ludowej. Jego twórczość koncentruje się wokół tematów Karpat, ich mieszkańców, przyrody oraz materialnej i duchowej kultury regionu.

Kiedy? Wernisaż – piątek 14 czerwca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wydarzenia: Biesiada Karpacka, Europejskie Dni Archeologii, Galicjaner Sztetl

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje XXI edycję Biesiady Karpackiej, która odbędzie się w plenerach Miasteczka Galicyjskiego. Połączenie atrakcji Miasteczka z bogatą ofertą kulturalną Biesiady jest idealną propozycją na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Na scenie wystąpią zespoły ludowe z Polski i Słowacji. Karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawią swoje dzieła na barwnym kiermaszu. Ciekawą propozycją będą też warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane m. in. ekotorby z roślinnymi motywami będzie można zabrać ze sobą do domu. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba Cyrk Anime.

Kiedy? Niedziela 16 czerwca, od godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Plenerowe wydarzenie przygotowało na ten weekend również Muzeum Archeologiczne w Krakowie. W ramach Europejskich Dni Archeologii, na terenie oddziału muzeum – Nowa Huta – Branice odbędzie się 18. Małopolski Piknik Archeologiczny. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. Grupy rekonstrukcyjne w strojach z różnych epok zaprezentują scenki z pradziejów. Będzie można przyjrzeć się pracy rękodzielników odtwarzających dawne, zapomniane rzemiosła. Dla najmłodszych przygotowano Akademię Młodego Archeologa, gdzie pod okiem edukatorów – archeologów będą mogli zdobywać umiejętności potrzebne w wykonywaniu tego trudnego zawodu. Wydarzenie uzupełnią konkursy z nagrodami oraz koncerty pod hasłem „Muzealnie muzykalnie”, z udziałem uczniów krakowskich szkół muzycznych.

Kiedy? Sobota 16 czerwca, godz. 11.00 – 17.00.

Z okazji Europejskich Dni Archeologii, muzeum przygotowało także specjalne oprowadzania po wystawach i warsztaty w siedzibie głównej przy ulicy Senackiej. Więcej informacji na stronie instytucji

W Europejskich Dniach Archeologii bierze udział także Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Z tej okazji zaprasza na specjalne wydarzenia na terenie Zamku Lipowiec: sobotni wykład na temat zagadkowej historii obiektu oraz niedzielną imprezę plenerową, w ramach której zaplanowano m.in. spektakl dla dzieci i młodzieży, występy grupy rekonstrukcyjnej oraz nocne zwiedzanie zamku z atrakcjami i niespodziankami.

Kiedy? Sobota 15 czerwca – niedziela 16 czerwca. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na kolejną edycję Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Inauguracja odbędzie się w czwartkowy wieczór pod Bimą, gdzie zostaną uroczyście odczytane nazwiska mieszkańców, którzy podczas okupacji z narażeniem życia ratowali Żydów od zagłady. Podczas czwartkowej inauguracji będzie miał miejsce także koncert słowackiego zespołu Mojše Band. W ten weekend pod Bimą odbędą się jeszcze dwa muzyczne wydarzenia: sobotni koncert najpiękniejszych piosenek żydowskich Najmniejszej Sceny Światy oraz niedzielny recital Olgi Avigail Mieleszczuk z zespołem Payadora Tango Ensamble. Organizatorzy zapraszają także na piątkowe czytanie pod Bimą z udziałem aktorów miejscowego Teatru im. Ludwika Solskiego oraz sobotnie oprowadzanie śladami tarnowskich Żydów.

Kiedy? 13 czerwca – 27 czerwca. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej organizuje kolejne „Spotkanie z historią”. Tym razem będzie one związane z 84. rocznicą pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do powstającego obozu Auschwitz. Gościem spotkania będzie Marek Tomaszewski – tarnowski kolekcjoner, autor publikacji „Tarnów – KL Auschwitz. Pierwszy transport do piekła”. Książka powstała na podstawie niedawno odkrytych fotografii obrazujących tamto tragiczne wydarzenie. Spotkanie będzie okazją, aby zapoznać się z tą wyjątkową kolekcją, poznać historię jej odnalezienia, podyskutować z autorem publikacji. Po rozmowie muzeum zaprasza na plenerowy koncert zespołu Besides z pobliskich Brzeszcz.

Kiedy? Czwartek 13 czerwca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na Dzień Indonezji. W programie warsztaty tańca jawajskiego i gry na gamelanie, pokaz wybranych obiektów z kolekcji indonezyjskiej ze zbiorów muzeum, a także wykłady oraz koncert w wykonaniu Warsaw Gamelan Group.

Kiedy? Sobota 15 czerwca, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Dla młodych i najmłodszych: Noc cudów, Nutka Danutka, pracownia drewna

Na scenie Centrum Sztuki Mościce dwukrotnie wystąpią utalentowane dzieci i młodzież:

  • „Noc cudów” to spektakl w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych w ramach Teatru Młodych Widzów. Uczestnicy wzięli na warsztat jednego z najwspanialszych polskich poetów, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. „Noc Cudów” to opowieść o konflikcie międzypokoleniowym, miłości, przyjaźni i sztuce, okraszona humorem i czułością oraz szczyptą melancholii.

Kiedy? Czwartek 13 czerwca, godz. 17.00.

  • uroczyste zakończenie 32. sezonu artystycznego Ogniska Baletowego obejmie pokazy m.in. scen z baletów: „Jaś i Małgosia” i „Don Kichot”. Na scenie nie zabraknie tańczących zajączków, muchomorów, wiewiórek i ptaków. Ognisko baletowe powstało 1 września 1992 roku. Ma na celu kształcenie dzieci pod względem tanecznym w stopniu podstawowym oraz przygotowanie do dalszej nauki zawodu - tancerz zawodowy. Ognisko prowadzą Edyta Korus i Adam Kawa.

Kiedy? Sobota 16 czerwca, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Zaprasza do Rabki-Zdrój na 47. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Na festiwalu występują dziecięce zespoły regionalne różnych grup etnograficznych z terenu Karpat i Podkarpacia w zasięgu województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego oraz zespoły mające rodowód karpacki (np. Górale Czadeccy, Łemkowie). Komisja Artystyczna rekomenduje zespoły do udziału w 32. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

Kiedy? Sobota 15 czerwca –niedziela 16 czerwca. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska proponuje najmłodszym melomanom kolejne spotkanie z Nutką Danutką. To kreatywna, interaktywna zabawa, pobudzająca wyobraźnię, którą prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Najbliższa edycja będzie skupiona przede wszystkim na świętowaniu Dnia Dziecka oraz przygotowaniu do nadchodzących wakacji.

Kiedy? Niedziela 16 czerwca, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Cricoteka w Krakowie zaprasza dzieci i rodziców do otwartej pracowni drewna, w której będzie można stworzyć mobile, ruchome rzeźby w małej skali inspirowane pracami Jerzego Beresia. Przez cały dzień w pracowni dostępni będą rzemieślnicy pracujący w drewnie, tak by każdy chętny mógł rozpocząć działanie w dowolnym momencie i wykonać własną konstrukcję. Zaproponują oni dwa mechanizmy, które uczestnicy będą mogli przetworzyć według własnego pomysłu.

Kiedy? Sobota 16 czerwca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować