Kulturalna Małopolska na weekend 25 - 28 lipca
Festiwale, pikniki, koncerty, warsztaty - sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na koniec tygodnia.
Wydarzenia: Święto Dzieci Gór, Święto Borówki, Skrzydlaty Tarnów
W Nowym Sączu dobiega końca 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. To wyjątkowy festiwal - miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
W tegorocznej edycji uczestniczy łącznie ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Na wielki koncert finałowy przygotowały one wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstanie nowa jakość. Zamknięcie festiwalu poprzedzą m.in. ostatnie z prezentacji dni narodowych w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego. Tuż przed sobotnim finałem impreza dotrze także na plenerowe estrady w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej.
Kiedy? Koncert finałowy w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego – sobota 27 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji o festiwalu na stronie MCK SOKÓŁ.
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zaprasza na coroczne obchody Święta Borówki. W programie wydarzenia: pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich, degustacje, koncerty, konkursy, warsztaty, występy teatralne, liczne koła Gospodyń Wiejskich i wyjątkowe wystawy - atrakcje dla dużych i małych. W tym roku podczas Święta Borówki będą obchodzone dwie wyjątkowe rocznice: 420 i 240 lat - podwójne urodziny dworu Moniaków oraz 350. rocznica nobilitacji sołtysich rodów Orawy. Stąd w programie znajdzie się i wyjątkowy koncert Zespołu Muzyki Dawnej Floripari.
Kiedy? Niedziela 28 lipca. Więcej informacji na stronie muzeum.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Centrum Sztuki Mościce i Muzeum Ziemi Tarnowskiej wspólnie organizują cykl wydarzeń pod hasłem „Skrzydlaty Tarnów”. W programie: wystawy, pokazy filmowe oraz prezentacje replik statków powietrznych. Wydarzenie ma na celu przybliżenie bogatej historii lotnictwa w Tarnowie oraz sylwetki osób z nią związanych, w tym pilotów, kadrę szkoleniową i techniczną. Jest także związane z obchodami 80. rocznicy Akcji Most III, gdy aliancki samolot Dakota przetransportował na lądowisko Motyl 4 cichociemnych i zabrał do Londynu części rakiety V2. Podczas niedzielnej, piknikowej części obchodów, organizowanej w miejscowości Zabawa, będzie można podziwiać latające eksponaty Muzeum Lotnictwa Polskiego: samoloty Jak-18 oraz Piper Cub.
Kiedy? Piątek 26 lipca – niedziela 28 lipca. Więcej informacji na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Koncerty: Sei Terre, Skalpel, Muzyczne Tarasy
Filharmonia Krakowska w ramach wakacyjnego cyklu Philharmonic Music Summer zaprosi melomanów do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Palmiarni Lipcowe wystąpi żeńska formacja wokalna Sei Terre, która wraz z towarzyszącymi instrumentalistkami projekt Pieśń Natury i Duszy, czyli kompozycje m.in. Philipa Glassa, Franka Tichelego, Oli Gjeilo czy Erica Whitacre’a.
Kiedy? Sobota 27 lipca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Filharmonia Krakowska bierze udział także w corocznym Festiwalu Muzyki Polskiej, prezentując prawykonanie opery „Philaenis” Romana Statkowskiego, która zakończy tegoroczną edycję imprezy. Akcja zapomnianego dzieła z 1897 roku rozgrywa się w realiach starożytnej Grecji. W tytułową rolę wcieli się występująca na scenach całej Europy sopranistka Izabela Matuła, której partnerować będzie ceniony bas-baryton Krzysztof Szumański, w pozostałych rolach m.in. Ilona Krzywicka i Hubert Walawski. Chór i Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Krzysztof Słowiński, autor nowej instrumentacji dzieła.
Kiedy? Niedziela 28 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprosi na trzy wydarzenia koncertowe w ramach wakacyjnego Festiwalu EMANACJE:
- koncert na lusławickiej scenie duetu cenionych producentów Skalpel. Igor Pudło i Marcin Cichy zaprezentują muzykę inspirowaną twórczością Mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Projekt dedykowany Maestro powstał kilkanaście lat temu i z biegiem czasu się zmieniał. Sam Krzysztof Penderecki podczas jednego z koncertów z uwagą wsłuchiwał się w utwory, których bazą stały się jego kompozycje. Po śmierci artysty duet powrócił do projektu w ramach hołdu dla kompozytora.
Kiedy? Sobota 27 lipca, godz. 18.00.
- Koncert plenerowy instrumentów perkusyjnych w lusławickim Arboretum, podczas którego wystąpi Marimbazzi Duo. Artyści zaprezentują utwory z płyta „Nietypowa pozytywka”, a przestrzenie ogrodów włoskich w Lusławicach wypełnią kojące brzmienia m.in. marimby.
Kiedy? Niedziela 28 lipca, godz. 18.00.
- Koncert w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu. Łódzka orkiestra barokowa Altberg Ensemble pod przewodnictwem skrzypaczki Joanny Huszczy zaprezentuje utwory z przełomu XVII i XVIII wieku. To wydarzenie organizowane jest we współpracy z Kromer Festival Biecz.
Kiedy? Niedziela 28 lipca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie festiwalu.
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na finał wakacyjnego Letniego Festiwalu Muzyczne Tarasy. Będzie on okazją do posłuchania piosenek autorstwa Marka Grechuty i Agnieszki Osieckiej. Szczere, romantyczne, pełne prawd życiowych teksty Osieckiej zainspirowały tym razem muzyków zespołu Gosia Markowska Band do oryginalnego spojrzenia na jej twórczość. W nowych aranżacjach, nowoczesnych brzmieniach usłyszymy między innymi „Gadu gadu”, „Wariatka tańczy” czy „Zielono mi”.
Kiedy? Czwartek 25 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Spektakle: Perfomance i Labirynt Schulza
Teatr Witkacego w Zakopanem zaproponuje widzom trzy inscenizacje:
- premierowe przedstawienie „Perfomance” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który – choć żyje – myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.
Kiedy? Czwartek 25 lipca, godz. 20.15.
- „Demonizm zakopiański (variétés)” powstał z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej Dziuk.
Kiedy? Czwartek 25 lipca, godz. 19.15.
- „Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala oparty na "Sklepach Cynamonowych" oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja dramatu wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” Ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.
Kiedy? Piątek 26 lipca/Sobota 27 lipca, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru.
Spotkania: Warsztaty malarskie i zwiedzanie z bobasem
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na warsztaty malarskie z autoportretu organizowane w roku jubileuszowym Jacka Malczewskiego i w związku z prezentowaną w instytucji wystawą dzieł artysty. Jaką wartość niesie ze sobą autoportret? Czy uwiecznienie swojego wizerunku to przybranie maski? A może próba dotarcia do prawdziwego ja, swojej istoty? Uczestnicy warsztatów przynoszą własne narzędzia (farby, pędzle, płótno itp.). Sztalugi zapewnione są na miejscu. Chętni do zwiedzania wspomnianej wystawy obrazów Malczewskiego mają możliwość zakupienia dodatkowych biletów w cenie ulgowej.
Kiedy? Niedziela 28 lipca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje kolejne wydarzenie towarzyszące cyklu wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”. Tym razem odbędzie się ono w Galerii Sztuki w willi Oksza. Geolog Michał Mierczak opowie o okazach geologicznych z kolekcji Stanisława Konstantego Drohojowskiego.
Kiedy? Niedziela 28 lipca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza przyszłych i obecnych rodzice maluszków na ekscytującą wyprawę po wystawie „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. Przewodnik poprowadzi małych i dużych gości przez tajemnicze zakamarki historii, pokazując pradawny świat. Będzie to niezapomniana przygoda dla rodziców z dziećmi w wieku 0-2 lat.
Kiedy? Sobota 27 lipca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Źródło: UMWM
Komentarze