Kulturalna Małopolska na weekend 8 - 11 sierpnia
Festiwale, koncerty, spektakle, wystawy, spotkania – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.
Koncerty: Lato z Kiepurą w całej Małopolsce
10 sierpnia rozpoczyna się 57. Festiwal im. Jana Kiepury, który co roku przyciąga do Małopolski setki melomanów oraz turystów przebywających w Krynicy-Zdroju - malowniczym małopolskim uzdrowisku. Partnerem festiwalu jest Województwo Małopolskie, które tegorocznemu przedsięwzięciu udzieliło wsparcia w wysokości 300 000 zł. 57. edycja wydarzenia to 8 dni wypełnionych muzyką od rana do późnych godzin wieczornych: dwie wielkie opery, gale operowe i operetkowe, duże koncerty i kameralne wykonania, światowe tytuły i kompozycje, które narodziły się w Krynicy, ponadczasowe przeboje i festiwalowe odkrycia, gwiazdy estrady i debiutanci oraz spotkania z gwiazdami.
Festiwal otworzy sobotnia gala najpiękniejszych przebojów operowych. Krynicka publiczność usłyszy kompozycje m.in. G.Verdiego, S. Moniuszki, G. Bizeta, G. Pucciniego w wykonaniu sopranistki Izabeli Matuły, mezzosopranistki Jadwigi Postrożnej oraz tenora Domnika Sutowicza. Solistom będzie towarzyszył Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz muzycy Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, dyrektora Opery Krakowskiej.
Jeden z najnowszych tytułów z repertuaru Opery Krakowskiej – „Nabucco” Verdiego, wyreżyserowany przez Marię Sartovą, wypełni drugi z festiwalowych wieczorów. Artyści krakowskiej sceny operowej wystąpią w Pijalni Głównej pod dyrekcją José Maria Florêncio, dyrygenta związanego ze wszystkimi ważniejszymi scenami operowymi.
Więcej informacji o festiwalu oraz program na stronie wydarzenia.
Utwory znane z repertuaru Jana Kiepury w ten weekend zabrzmią także w innych miejscach Małopolski. A to za sprawą widowiska muzycznego, które przygotowała Filharmonia Krakowska. Wydarzenie pod hasłem „Lato z Kiepurą” łączy w sobie najpiękniejsze pieśni i arie z repertuaru polskiego tenora wszechczasów z najciekawszymi anegdotami z jego życia artystycznego i prywatnego. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, wykona kilkanaście przebojów z popularnych operetek oraz piosenek z dwudziestolecia międzywojennego. Wśród gwiazd scen operowych i operetkowych zaproszonych do udziału w wydarzeniu znalazły się: w roli Marty Eggerth sopranistki – Grażyna Brodzińska i Ewelina Szybilska, jako Jan Kiepura – tenor Łukasz Gaj, w rolę Hanki Ordonówny wcieli się Anna Sokołowska-Alabrudzińska, zaś w charakterze gościa specjalnego pojawi się Jacek Wójcicki. O odpowiednią oprawę i wspaniały nastrój podczas koncertu zadba jego reżyser, scenarzysta i jednocześnie narrator – Łukasz Lech.
Kiedy? Sala Filharmonii Krakowskiej - piątek 9 sierpnia, godz. 19.30; Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie – sobota 10 sierpnia, godz. 18.00; Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie – niedziela 11 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Filharmonia Krakowska zaprasza również na kolejną odsłonę wakacyjnego cyklu Philharmonic Music Summer. W Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ tym razem wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Gabriela Prokocka-Danial, Aleksandra Kmiotek, Marek Ulański i Dominika Szczypka. Artystom będzie towarzyszyła wokalistka Sylwia Buchalska-Augustyn, wykonując m.in. utwory z repertuaru Elvisa Presley’a, Franka Sinatry i Etty James.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentuje wyjątkowe wydarzenie koncertowe w ramach wakacyjnego Festiwalu EMANACJE. Na scenie pod dyrekcją Moniki Bachowskiej wystąpi Lusławicka Orkiestra Talentów, składającą się z najbardziej obiecujących przedstawicieli młodego pokolenia instrumentalistów. W programie kompozycje m.in. Vivaldiego, Schuberta oraz Pendereckiego.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie festiwalu.
Spektakle: Nabucco, wyprawa w Tatry, Kobiety 44
Opera Krakowska prezentuje inscenizację „Nabucco”, słynnego młodzieńczego dzieła Giuseppe Verdiego. Motywem przewodnim są tutaj walka o władzę, rozlew krwi i konflikty natury religijnej, politycznej i rodzinnej. To opera pełna uniesień, zemsty, miłości, nienawiści i szantażu, które prowadzą do przebaczenia i przemiany bohaterów. Trójkąt miłosny między zakochaną w Ismaelu Abigaille, a jego wybranką serca Feneną, rodzi wiele emocji. Reżyserką nowej adaptacji dzieła jest Maria Sartova. W obsadzie wystąpią m.in. Leszek Skrla, Jolanta Wagner, Wołodymyr Pańkiw, Monika Korybalska i Sebastian Marszałowicz.
Kiedy? Piątek 9 sierpnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.
Teatr Witkacego w Zakopanem zaproponuje widzom trzy inscenizacje:
- przedstawienie „Perfomance” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który – choć żyje – myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.
Kiedy? Czwartek 8 sierpnia/Niedziela 11 sierpnia, godz. 20.15
- sztukę „CCY - WITKAC-Y Menażeria” w reż. Andrzeja Dziuka, która powstała w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin patrona instytucji. Spektakl stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.
Kiedy? Piątek 9 sierpnia, godz. 19.15.
- spektakl „Na przełęczy” będący jedną z odsłon scenicznej trylogii Tatrzańskie, który nawiązuje do utworu Stanisława Witkiewicza. To literacka relacja z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy, zachwycając się ich dzikim pięknem, odkrywano je dla ludzi z nizin. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wyjątkowy spektakl związany z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. „Kobiety 44” to przejmująca słowno-muzyczna opowieść o przeżyciach uczestniczek powstania: Anny Jakubowskiej "Paulinki“, Lidii Daniszewskiej "Lidki“, Danuty Szlachetko "Wiry“, Eleonory Galicy-Zaremby "Mai“ i Wandy Traczyk-Stawskiej "Pączka“. Ich poruszające powstańcze świadectwa przedstawią aktorki trzech pokoleń: Ewa Dałkowska, Aleksandra Justa, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dominika Ostałowska, Karolina Brodacka i Monika Szwajnos. Wypowiadane przez nie słowa dopełni muzyka na żywo w opracowaniu i wykonaniu Mateusza Dębskiego.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Wystawy: Zabytkowe rowery i malarstwo intuicyjne
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Kasztelu w Szymbarku na wernisaż wystawy „Zabytkowe rowery”. Na ekspozycji zebrano wyjątkową kolekcję jednośladów, od tych najstarszych, z końca XIX wieku, po egzemplarze z początku XX wieku, modele przedwojenne i produkowane tuż po II wojnie światowej. Na wystawie będzie można przyjrzeć im się z bliska, poznać ich budowę i historię, piękno, precyzję i kunszt dawnych rowerowych akcesoriów. Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Dziedzica, który zabytkowe jednoślady zbiera od ponad 10 lat.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 8 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Nową wystawę czasową inauguruje również oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej – Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. Ekspozycja pod hasłem „Za ścianą świata” to prezentacja twórczości Władysławy Iwańskiej /1927-2005/, uznawanej dziś przez znawców za jedną z najwybitniejszych reprezentantek współczesnego malarstwa „intuicyjnego” w Polsce. W bogatej już publicystyce poświęconej artystce, bywa ona też określana jako „Mistrzyni nieba” i „Malarka najpiękniejszych snów”.
Kiedy? Wernisaż – piątek 9 sierpnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Spotkania: Sianokosy przed Kolibą, tajemnice Starego Krakowa, lusławickie Horyzonty
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w ramach sierpniowych Tatrzańskich Musealiów proponuje dwa wydarzenia:
- wycieczkę do dolin tatrzańskich połączoną z oprowadzeniem po wystawie w gmachu głównym muzeum.
Kiedy? Piątek 9 sierpnia, godz. 9.00.
- spotkanie pod hasłem „Sianokosy przed Kolibą”, organizowane w Wilii Kobila. Michał Mierczak opowie o tym, jak sianokosy wyglądały dawniej oraz zaprezentuje archaiczne i dzisiaj już nieco zapomniane techniki. W trakcie wydarzenia etnolog i regionalistka Anna Nędza-Kubiniec opowie o roli kobiet w dawnych pracach polowych na podhalańskich wsiach. Każdy, kto sam chciałby się sprawdzić w roli gazdy będzie mógł wziąć udział w konkursie układania kop siana. W programie również pokaz strojów regionalnych.
Kiedy? Niedziela 11 sierpnia, godz. 12.00.
Więcej informacji na stronie muzeum.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w sierpniowych warsztatach rodzinnych z cyklu „Na szlaku”. Tym razem uczestnicy zwrócą uwagę na zabierane w drogę bagaże. Sprawdzą, jakie przedmioty do transportu ekwipunku kryją się w zbiorach muzeum, poznają je od praktycznej i estetycznej strony, spersonalizują – za pomocą prostych haftów i aplikacji – bawełniane plecaki-worki, które będą mogły towarzyszyć podczas małych i wielkich wojaży.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 11.30. Więcej informacji na stronie muzeum.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie w sierpniowe soboty zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w interaktywnych grach edukacyjnych, gdzie w angażujący i przystępny sposób mogą odkrywać sekrety (pra)historii. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone tajemnicom Starego Krakowa.
Kiedy? Sobota 10 sierpnia, godz. 11.00 .Więcej informacji na stronie muzeum.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza do udziału w Horyzontach – serii wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Muzyki EMANACJE. Uczestnicy na różne sposoby będą odkrywać uroki Arboretum Krzysztofa Pendereckiego, a także poznają historię staropolskiego Dworu w Lusławicach. To także będzie możliwość spotkania się z twórczością Mistrza Pendereckiego i innych polskich kompozytorów na Ekspozycji multimedialnej. W kontekście dziedzictwa mistrza ukazane zostaną również ukryte dotąd oblicza Jacka Malczewskiego, którego nieznane lub rzadko pokazywane obrazy prezentowane są na wystawie czasowej w Lusławicach.
Kiedy? Niedziela 11 sierpnia. Więcej informacji na stronie centrum.
Źródło: UMWM
Komentarze