Kulturalna Małopolska na weekend 9 - 12 maja

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższy weekend.

Kulturalna Małopolska na weekend 9 - 12 maja

Wydarzenia: Weekend z Funduszami Europejskimi i Drużbacka

W ten weekend w całym kraju odbędzie się kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich - największego w Polsce wydarzenia promującego projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. W tym roku akcja ma wymiar szczególny, gdyż jest częścią obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wśród instytucji kultury województwa małopolskiego, które przygotowały z tej okazji specjalną ofertę są:

 • Cricoteka w Krakowie - oprowadzanie po wystawie "Widma" (piątek 10 maja, godz. 12.00);
 • Muzeum Archeologiczne w Krakowie - oprowadzanie po wystawie "Pradzieje i średniowiecze Małopolski" (piątek 10 maja, godz. 12.00);
 • Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – warsztaty z okazji 80. rocznicy akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego (piątek 10 maja, godz. 12.00) oraz zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej muzeum (sobota 11 maja, godz. 11.00);
 • Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - zwiedzanie nowo otwartej wystawy stałej „AXENTOWICZ. Dziedzictwo Artysty” w zabytkowych murach perły polskiego renesansu – Kasztelu w Szymbarku (piątek 10 maja/sobota 11 maja, od godz. 10.00);
 • Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie – bezpłatne zwiedzanie oraz specjalne warsztaty dla dzieci w nowo otwartej filii Muzeum Pożarnictwa w Alwerni (sobota 11 maja, godz. 11.00);
 • Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - zwiedzanie obiektów i korzystanie z atrakcji, które powstały w ramach dofinansowanego z programu Interreg Polska-Słowacja projektu „Przy wiejskiej drodze” (piątek 10 maja/sobota 11 maja, godz. 11.00);
 • Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – warsztaty „Eko-zabawki z Podhala” w gmachu głównym (piątek 10 maja, godz. 11.00) oraz spacer po nowo otwartym oddziale instytucji - Muzeum Palace (piątek 10 maja, godz. 17.00);
 • Muzeum Ziemi Tarnowskiej - prelekcja z pokazem fotografii pt. „Zabytkowe polichromie w kamienicach Rynek 20-21 w Tarnowie” w gmachu głównym (piątek 10 maja, godz. 12.30/sobota 11 maja, godz. 12.00);
 • Opera Krakowska – zniżka 50% przy zakupie 2 biletów na sztukę „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69” (piątek 10 maja/sobota 11 maja, godz. 18.30);
 • Teatr Witkacego w Zakopanem – bezpłatne zaproszenia na spektakl „Traktat o łuskaniu fasoli” (sobota 11 maja, godz. 19.15);
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie - zwiedzanie biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem nowego Informatorium i Zielonej Czytelni oraz Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej (sobota 11 maja, godz. 17.00).

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach akcji na oficjalnej stronie 20 lat w Unii Europejskiej.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na 41. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA. Celem konkursu jest przegląd, ochrona i popularyzacja folkloru muzycznego, zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym muzykowaniem i śpiewem ludowym, dokumentacja najcenniejszych zjawisk tradycyjnej kultury muzycznej oraz budowanie pokoleniowych i regionalnych więzi.

Spośród laureatów komisja dokona kwalifikacji na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej oraz na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Kiedy? Prezentacja konkursowe – czwartek 9 maja – piątek 10 maja/Finał – niedziela 12 maja. Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również do swojego oddziału - Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Odbędzie się tam spotkanie pod hasłem „Czytanie Orkana”. organizowane wspólnie ze Związkiem Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II. Poza prezentacją twórczości Władysława Orkana, organizatorzy przygotowali niespodziankę przywieziona wraz z archiwum „Tatrzańskiego Orła” oraz występ Zespołu Regionalnego PODHALE. Wydarzenie poprowadzi profesor Anna Mlekodaj.

Kiedy? Sobota 10 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Koncerty: Festiwal 4 Tradycjii i Acadiana Chamber Orchestra

Filharmonia Krakowska prezentuje 4. edycję jednego z najważniejszych projektów instytucji – Festiwalu 4 Tradycji. Zainicjowany w 2021 roku festiwal ma na celu „przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej”. Tegoroczna edycja w pełni odzwierciedla to założenie – w programie znalazły się bowiem koncerty prezentujące muzyczną twórczość Ukrainy, Żydów sefardyjskich, narodów bałkańskich oraz Polski.

Trzeci dzień festiwalu wypełni koncert zespołu Etnos Ensemble w składzie: Bartosz Pacan – klarnet, Konrad Merta – akordeon, Piotr Gach – wiolonczela, Michał Kapczuk – kontrabas i Przemysław Pacan – perkusja, który zaprezentuje etniczną muzykę bałkańską.

Kiedy? Czwartek 9 maja, godz. 19.30.

Finał festiwalu wypełnią tradycyjnie koncerty poświęcone muzyce polskiej. Podczas piątkowego i sobotniego wieczoru Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sebastian Perłowski. W repertuarze koncertów znajdą się utwory Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie utworu Joanny Wnuk-Nazarowej Prélude et Grande Fugue "La Catastrophe", którego prawykonanie odbyło się w marcu 2019 roku podczas VIII Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach.

Kiedy? Piątek 10 maja, godz. 19.30/Sobota 11 maja, godz. 18.00.

Joanna Wnuk-Nazarowa będzie także gościem Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra” ( sobota 11 maja, godz. 16.30).

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów także na kolejny z Wieczorów Wawelskich. Tym razem w Sali senatorskiej na Wawelu zabrzmią kompozycje m.in. Quantza, Bacha i Vivaldiego. Przed publicznością wystąpią: flecistka Magdalena Di Blasi i klawesynista Andrzej Zawisza.

Kiedy? Niedziela 12 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

W ten weekend dla małopolskich melomanów dwukrotnie wystąpi amerykańska Acadiana Chamber Orchestra - ceniona za innowacyjne projekty, które łączą europejskie tradycje muzyczne z nowoczesnym repertuarem zza Oceanu, w tym muzyką popularną, unikalnym stylem Cajun Luizjany, jazzem i gatunkami Zydeco. Wraz z zespołem jako solistka zaprezentuje się ceniona wirtuoz skrzypiec Elizabeth Pitcairn, która zagra na legendarnych, czerwonych skrzypcach Stradivariusa z 1720 roku! Program małopolskich koncertów wypełnią kompozycje m.in. Mozarta, Gershwina i Chadwicka.

Kiedy? Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – sobota 11 maja, godz. 18.00 (więcej informacji na stronie centrum) / Opera Krakowska – niedziela 12 maja, godz. 19.00 (więcej informacji na stronie opery).

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu będzie gospodarzem wyjątkowego koncertu pod hasłem Synteza Sztuk. W programie znajdą się popularne arie operowe oraz instrumentalne wariacje na tematy operowe. Na scenie wystąpią solistki i soliści polskiej sceny operowej: Leszek Skrla (baryton), Paweł Skałuba (tenor), Joanna Kędzior (sopran), Katarzyna Marczewska (sopran), Rafał Kuźma (tenor/baryton), Wiktoria Rudnicka (sopran), Maciej Mielewczyk (baryton) oraz pianista Maciej Gański.

Kiedy? Piątek 10 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Cricoteka w Krakowie zaprasza na koncert orkiestry Capella Cracoviensis pod przewodnictwem koncertmistrza Roberta Bachary. Publiczność wysłucha kompozycji Mendelssohna i Griega.

Kiedy? Czwartek 9 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na pełen emocji wieczór irlandzki. W programie wykład dr Jenny Butler z University College Cork na temat tradycyjnego irlandzkiego roku obrzędowego oraz koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu Sheeban Celtic Band.

Kiedy? Piątek 10 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum

Spektakle: Wyspiański, Mrożek i Teatr Młodego Widza

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomni widzom swoje trzy inscenizacje:

 • adaptację „Romea i Julii” w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zarazem spektakl, który posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących napisami w języku polskim.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 9 maja, godz. 17.00.

 • spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli występuje gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawiają się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 9 maja/piątek 10 maja, godz. 19.00.

 • „Spóźnione odwiedziny”. To sztuka cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w Internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej AST: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.

Kiedy? Scena – Dom Machin – piątek 10 maja/sobota 11 maja/niedziela 12 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Trzy spektakle przygotował na koniec tygodnia dla swoich widzów również Teatr Witkacego w Zakopanem:

 • sztuka „Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” została zainspirowana dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. „małej stabilizacji” oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 9 maja, godz. 19.15

 • „Stachura – się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj” przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Piątek 10 maja, godz. 19.15.

 • „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Sobota 11 maja, godz. 19.15 (pokaz w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich)

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska zaprasza na kolejne pokazy przedstawienia „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”. To inscenizacja szczególnego utworu w dorobku Karola Szymanowskiego - jedynego przypadku, gdy kompozytor sięgnął po lekką formę operetki. Akcja ma miejsce w Ameryce w 1908 roku. Tamtejszy właściciel fabryki samochodów, Tobiasz Helgoland, jest ojcem Charly'ego i Darly'ego – nicponi, którzy nie stronią od mocnych trunków. Na ich drodze staje podstępny impresario wędrujący po kraju z loterią na mężów, na której zjawiają się stare panny. Za reżyserię spektaklu odpowiada Marcin Sławiński, w naprzemiennej obsadzie występują m.in. Janusz Dębowski, Tomasz Kuk, Krzysztof Kozarek, Szymon Raczkowski, Magdalena Barylak, Karin Wiktor-Kałucka, Zuzanna Caban i Justyna Khil.

Kiedy? Piątek 10 maja/Sobota 11 maja, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Centrum Sztuki Mościce zaprezentuje kolejny spektakl w ramach Teatru Młodych Widzów. Będzie to „Pchła Szachrajka”. To spektakl Teatru Żelazny na podstawie bajki Jana Brzechwy, w czasie którego dzieci odbędą pełną humoru podróż z charakterną i bardzo psotną Pchełką. Widowisko w całości utrzymane jest w retro stylistyce lat 20-tych minionego wieku.

Kiedy? Niedziela 12 maja, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wystawy: Świat zmysłów i afrykańska kolekcja

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wyjątkową wystawę interaktywną „Świat zmysłów”. Ekspozycja otwiera przed zwiedzającymi drzwi do tytułowego fascynującego świata ludzkich zmysłów. Przez prawie dwa miesiące odwiedzający mają niepowtarzalną okazję do osobistego zgłębiania tajników wzroku, słuchu, dotyku i zapachu poprzez bezpośrednią interakcję i doświadczanie.

Kiedy? Od 10 maja. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Ziemi Sądeckiej inauguruje nową wystawę czasową w swoim oddziale - Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. "Harasymowicz u Nikifora" to ekspozycja będąca symbolicznym spotkaniem obu wielkich tytułowych twórców – poety i malarza, których połączyła wielka miłość do Beskidów, a szczególnie do Łemkowszczyzny. W trakcie wernisażu wykład „Łemkowszczyzna w twórczości Jerzego Harasymowicza” wygłosi Barbara Bałuc, polonistka, autorka wielu publikacji o poecie, przewodniczka PTTK. Program artystyczny zaprezentują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Powroźniku.

Kiedy? Wernisaż - piątek 10 maja, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie uczestniczy w nowo otwartej wystawie na terenie Biblioteki Jagiellońskiej. Na ekspozycji „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej” są prezentowane unikatowe obiekty i archiwalia związane z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy, znajdujące się obecnie w zbiorach muzeum oraz zbiór prac prof. Stopy przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, a także oryginalne pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów Izabeli Cywy, która od ponad dziesięciu lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

Kiedy? Od 10 maja. Więcej informacji na stronie Biblioteki Jagiellońskiej.

Warsztaty: Muzealny ogród, Nutostrada, Machina Sztuki

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do aktywnego spędzenia czasu podczas dwóch warsztatowych spotkań:

 • pierwszym spotkaniu ogrodniczym inspirowanym wiosenną wystawą czasową muzeum – „PRZEBUDZENIE!”. W kameralnej przestrzeni podwórka przy Domu Esterki, uczestnicy będą siać, pikować i przygotowywać rozsady, które zabiorą ze sobą do domów. Skupią się na różnych odmianach sałaty, buraczkach, pietruszce, bazylii i innych jadalnych roślinach, które wykiełkują już w muzealnym ogrodzie.

Kiedy? Czwartek 9 maja, godz. 16.00.

 • rodzinnych warsztatów „Etno?Logicznie!”. W czasie majowej edycji uczestnicy uchylą drzwi do świata zabawy. Zobaczą pełną znaczeń piłkę z Czukotki, gliniane lalki z Burkina Faso, zabawki z materiałów dostępnych na dawnej polskiej wsi. Poznają zabawy związane z wiosną, wolnym czasem i… dziecięcymi obowiązkami. Zagrają w hacele, cetno i licho oraz cymbergaja. Będą ćwiczyć szybkość, precyzję, koordynację, umiejętność planowania. Wprawią w ruch bączki i frygi. Skompletują zestawy drobiazgów przydatnych do zabawy.

Kiedy? Sobota 11 maja, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów kolejną odsłonę cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Najbliższe spotkanie będzie związane ze zbliżającym się Dniem Matki.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 11 maja/Fort Borek – niedziela 12 maja, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach. W każdy piątek odbywają się one pod hasłem Kalejdoskop Sztuki, w sobotę - Machina Sztuki. W maju młodzi uczestnicy przyjrzą się różnym okrągłym przedmiotom, będą obserwować świat przez „okrągłe okulary”, a także, inspirując się „Pomnikami niemożliwymi” Kantora, wymyślą i zaprojektują własne konstrukcje.

Kiedy? Kalejdoskop Sztuki – piątek 10 maja, godz. 11.00/ Machina Sztuki – sobota 11 maja, godz. 11.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało kolejne spotkanie w ramach Niedzielnych Warsztatów z cyklu „Wielka historia małych przedmiotów”. Adam Zahacki opowie, kim byli pradawni artyści i jakie dzieła tworzyli. Uczestnicy warsztatów spróbują, czy dziś można ich naśladować.

Kiedy? Niedziela 12 maja, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować