Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 11 - 17 kwietnia

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 11 - 17 kwietnia

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Duety fortepianowe, Kameralna Scena Patriotyczna, Alicja Majewska

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo” - przedsięwzięcia, którego głównym organizatorem jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. To impreza wyjątkowa, poświęcona tylko i wyłącznie właśnie tej formacji kameralnej, unikatowa w skali światowej.

W ramach festiwalu w Filharmonii odbędą się następujące wydarzenia:

  • koncert duetu fortepianowego Leonora Armellini - Mattia Ometto.

Kiedy? Piątek 12 kwietnia, godz. 19.30.

  • koncert finałowy konkursu z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Macieja Tomasiewicza.

Kiedy? Sobota 13 kwietnia/Niedziela 14 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska zaprasza także do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie na kolejny koncert z cyklu Kameralnej Sceny Patriotycznej. Z recitalem pod hasłem „Kaczmarski. 20 lat ciszy” wystąpi Kuba Blokesz - piosenkopisarz, gitarzysta, wokalista. Ślązak mieszkający w Warszawie. Przejechał ze swoimi piosenkami już ćwierć miliona kilometrów. Współpracował z takimi wykonawcami, jak Jaromír Nohavica, Andrzej Poniedzielski, Renata Przemyk, czy Jerzy Satanowski.

Kiedy? Piątek 12 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje kolejny koncert talentów z cyklu PREZENTACJE. Na scenie wystąpią trębaczka Amelia Kowalewska oraz kontrabasista Kacper Korzeń. W repertuarze na trąbkę będzie można usłyszeć dzieła takich kompozytorów jak: Giuseppe Tartini, George Enescu, Henri Tomasi oraz Allen Vizzutti. Z kolei wprost z kontrabasu wybrzmią melodie kompozycji Giovanniego Bottesiniego oraz Benedetta Marcella.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert, podczas którego wystąpią razem Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Artur Andrus. Publiczność czeka prawdziwa muzyczna uczta z wybitnymi artystami, którym towarzyszyć będzie Warsaw String Quartet. „Piosenki Korcza i Andrusa" to koncert będący refleksyjną, miejscami nostalgiczną podróżą w przeszłość, ale też pogodnym, doprawionym odrobiną szaleństwa spojrzeniem na życie z perspektywy – jak mówi o sobie cała trójka – koneserów kolejnego dnia.

Kiedy? Czwartek 11 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Centrum Sztuki Mościce.

Spektakle: Pan Twardowski i Szczeliny istnienia

Opera Krakowska przypomina baletową inscenizację na podstawie jednego z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego. Prapremiera baśniowego baletu „Pan Twardowski” odbyła się ponad 100 lat temu w Teatrze Wielkim w Warszawie i od razu odniosła wielki sukces. Najnowsza krakowska wersja odbiega jednak od pierwowzoru. Twórczynię adaptacji - Violettę Suskę, bardziej intryguje wątek faustowski, zawarty w legendzie o Panu Twardowskim niż ten historyczny, zaś akcja inscenizacji rozgrywa się w realiach współczesności. Wśród solistów m.in. Dzmitry Prokharau, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskevich i Wioletta Maciejewska.

Kiedy? Piątek 12 kwietnia – niedziela 14 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom przedstawienie „Szczeliny istnienia”, zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Czwartek 11 kwietnia, godz. 16.00 i 19.00.

Repertuar teatru na najbliższy weekend obejmuje także spektakle gościnne – komedie „Wąsik – Jak się (nie) golić przed wizytą teścia” (piątek 12 kwietnia, godz. 17.30 i 20.00) i „Barabuum!” (sobota 13 kwietnia, godz. 16.30 i 19.15).

Więcej informacji na stronie teatru.

Wydarzenia: Dzień otwarty Muzeum Pożarnictwa i Zamkowe spotkania przy kawie

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na Dzień Otwarty nowo otwartego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. To wyjątkowa okazja, aby poznać i zwiedzić niezwykłe miejsce edukacyjne poświęcone historii pożarnictwa oraz na żywo obejrzeć unikatowy sprzęt pożarniczy sprzed lat.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza z kolei do Zamku w Dębnie na Wiosenne Spotkania Przy Kawie. Podczas spotkania odbędą się: wernisaż prac Moniki Koczwary oraz recital Anny Dziedzic.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Na kolejne Spotkanie z historią zaprasza Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Tym razem będzie to spacer po Oświęcimiu śladami mieszkańców wypędzonych w czasie II wojny światowej. Będzie on połączony ze zwiedzaniem OMAG-u. W trakcie sobotniego spotkania można będzie dowiedzieć się, w jaki sposób przebiegały wysiedlenia prowadzone w mieście i sąsiednich miejscowościach przez niemieckich okupantów. Ważną częścią spaceru będzie odwiedzenie miejsc, w których byli gromadzeni mieszkańcy i ich mienie przed wywózką.

Kiedy? Sobota 13 kwietnia. Zbiórka w Rynku Głównym przy kamienicy Ślebarskich (siedziba sądu rejonowego) o godz. 10.00. Na godz. 11.15 organizatorzy zaplanowali przejazd autobusem z placu Kościuszki do OMAG-u, gdzie nastąpi zwiedzanie zakładu. Planowane zakończenie spaceru – około godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie pod hasłem „Kopkowicz niepoznany. Historia architekta i jego realizacje”. Odbędzie się ono nieprzypadkowo w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, gdyż jego siedziba - willa Opolanka jest budynkiem autorstwa braci Kopkowiczów. Biuro architektoniczno-budowlane inż. Franciszka Kopkowicza w okresie międzywojennym było najprężniej działającą jednostką projektową w Zakopanem. Wspólnie z bratem Leonem zaprojektowali przeszło 150 budynków. Podczas spotkania wykład o niezwykłym architekcie wygłosi konserwator zabytków Natalia Skiepko.

Kiedy? Piątek 12 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu) inauguruje nową wystawę czasową „Otoczenie”. Będzie to prezentacja malarstwa Macieja Fricze, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysty-malarza oraz konserwatora dzieł sztuki działającego w Poznaniu.

Kiedy? Wernisaż – piątek 12 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje konferencję „Kompas Dialogu”, która odbędzie się na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Spotkanie podzielone będzie na trzy główne sekcje: dialog społeczny, międzyludzki oraz z samym sobą. Konferencja zapewnia platformę do pogłębionej refleksji i dyskusji nad tym, jak dialog może wspierać porozumienie, zrozumienie i rozwój osobisty. Wśród prelegentów znajdują się naukowcy, filozofowie oraz praktycy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i perspektywami na temat roli dialogu we współczesnym świecie. W ramach konferencji odbędą się: promocja dzieł filozoficznych Karola Wojtyły oraz koncert zespołu Monk. Wstęp wolny.

Kiedy? Piątek 12 kwietnia, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie Instytutu.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowa przygotowała dla miłośników książki dwa spotkania:

  • spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny, na którym gościem będzie Bartłomiej Kowaliński. Gość zawodowo zajmuje się doradztwem podatkowym i leasingowym, ale w wolnym czasie pomiędzy spędzaniem czasu z rodziną czy uprawianiem sportu, znajduje chwile na pisanie. Jego przygoda z kryminałem zaczęła się od kilkustronnicowych opowiadań, a obecnie ma na koncie już trzy powieści: „W zmowie z mordercą”, „Twarz bestii” i „Potwór z Podhala”.

Kiedy? Arteteka - czwartek 11 kwietnia, godz. 18.00.

  • prezentację polskiego wydania książki Tani Pjankowej „Wiek czerwonych mrówek”. To psychologiczna powieść o latach Wielkiego Głodu sztucznie wywołanego w okresie 1932-1933, napisana na podstawie wspomnień świadków. Powieść w intensywnych kolorach przedstawia życie ludzi w okresie Hołodomoru i niezwykle realistycznie oddaje cały koszmar, który musieli przejść.

Kiedy? Galeria na Poddaszu - czwartek 12 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie biblioteki.

Warsztaty i edukacja: Musica Ars Amanda, Etno?Logicznie, Matura ze Słowakiem

Filharmonia Krakowska z myślą o młodych i najmłodszych melomanach przygotowała dwa edukacyjne wydarzenia muzyczne:

  • skierowany do licealnej młodzieży koncert z cyklu Musica Ars Amanda, podczas którego zabrzmią utwory Brahmsa i Kusewickiego, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrygent Anastasili Vrublevskiej oraz udziałem kontrabasisty Duszana Korczakowskiego.

Kiedy? Sala Koncertowa filharmonii – czwartek 11 kwietnia, godz. 18.00/Makowskie Centrum Kultury – piątek 12 kwietnia, godz. 18.00.

  • adresowane do najmłodszych „Bajki muzyką pisane”. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza). Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji „Motyla”, z muzyką Marka Pawełka i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Sala koncertowa filharmonii – sobota 13 kwietnia, godz. 10.30 i 12.00/Fort Sztuki (i) Życia, Fundacja Pełna Życia – niedziela 14 kwietnia, godz. 12.45.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na kolejne rodzinne warsztaty z cyklu „Etno?Logicznie!”.Uczestnicy kwietniowej edycji wyruszą w barwną podróż tropem dawnych pomysłów na dodawanie kolorytu otoczeniu. Zajrzą do szkicownika Józefy Kogut, przyjrzą się kwietnym malaturom Rozalii Zaród, poznają rośliny używane przez rdzennych mieszkańców peruwiańskiej Amazonii do barwienia materiałów. Przekonają się, jakimi kolorami powita nowa wystawa w muzeum – wiosenne „Przebudzenie!”. Zainspirowani klockami do druku na tkaninach z Europy i Azji wykonają (i przetestują) matryce, które umożliwią odbijanie własnych wzorów.

Kiedy? Sobota 13 kwietnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza licealistów na wyjątkową Maturę Ze Słowakiem. Będzie można wygodnie zasiąść w teatralnej loży i przygotować się do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomach podstawowym i rozszerzonym. Prowadzący – Wojciech Rzehak i Dariusz Martynowicz zajmą się zarówno maturą pisemną, jak i ustną.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Specjalną ofertę edukacyjną dla młodzieży przygotowało na weekend również Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. W Galerii Sztuki Współczesnej odbędą się warsztaty dla młodzieży z rysunku architektonicznego, których celem jest przygotowanie teczki na studia artystyczne, oraz poznanie podstaw praktycznych rysunku odręcznego i doskonalenie tej umiejętności. Program zajęć obejmuje naukę rysunku architektonicznego, w którego skład wchodzą zagadnienia takie jak: główne założenia perspektywy, światłocień, rysunek z wyobraźni oraz natury, postacie, zwierzęta, urządzenia techniczne i mechaniczne (samochody), zagadnienia proporcjonalności i podziałów w naturze.

Kiedy? Sobota 13 kwietnia, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie proponuje Niedzielne warsztaty rodzinne pod hasłem „Wielka historia małych przedmiotów”. Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Czym pokroić stek z mamuta?”. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak i z czego wykonywano niegdyś noże. Przekonają się także, czy krzemienne noże były ostre.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje kolejne spotkanie w ramach Akademii Rodzinnej - warsztaty sensoryczne z kolorowym makaronem! Podczas zajęć dzieci będą miały okazję nie tylko bawić się kolorowymi makaronami, ale także rozwijać swoje zmysły poprzez różnorodne doświadczenia sensoryczne.

Kiedy? Niedziela 14 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie instytutu.

Małopolska kultura na początek tygodnia

Wydarzenia i spektakle: Profesor Wiolinek, Bajki muzyką pisane, Wesele

Opera Krakowska zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem. Profesor z Krainy Muzyki wraz z operowym duchem będą kontynuować poszukiwania stron skradzionej przez Królową Nocy wielkiej partytury, która skrywa tajemnice świata dźwięków. Tym razem trafią na Straszny Dwór.

Kiedy? Wtorek 16 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie opery.

Filharmonia Krakowska również zaprasza do siebie najmłodszych melomanów na „Bajki muzyką pisane”. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza). Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji „Motyla”, z muzyką Marka Pawełka i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – poniedziałek 15 kwietnia, godz. 10.30 i 12.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentuje nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzyszofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Środa 17 kwietnia, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować