Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 2 - 5 listopada

„Requiem” w filharmonii i bazylice, Zaduszki Orawskie i Dżemowe, Festiwal Filmowy Vitae Valor – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 2 - 5 listopada

KONCERTY: Requiem, Zaduszki Dżemowe i Sinfonia Varsovia

Filharmonia Krakowska przygotowała serię wyjątkowych koncertów, podczas których zabrzmi funeralne arcydzieło W. A. Mozarta – „Requiem”. Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi Piotr Sułkowski, a na scenie pojawią się soliści: Magdalena Drozd – sopran, Joanna Święszek-Przeliorz – alt, Bartłomiej Chorąży – tenor i Patryk Wyborski – bas.

Kiedy? Centrum Sztuki Mościce - czwartek 2 listopada, godz. 18.00/Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej – piątek 3 listopada, godz. 19.30;

 „Requiem” zabrzmi także podczas specjalnego niedzielnego koncertu w filharmonii, w ramach obchodów 84. rocznicy tragicznych wydarzeń Sonderaktion Krakauz. Razem z Orkiestrą Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego wystąpią: Chór Społeczny przy Filharmonii oraz Chór Akademicki „Camerata Jagiellonica”. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Kiedy? Niedziela 5 listopada, godz. 18.00.

Filharmonia zaprezentuje ponadto „Requiem” jako koncert inaugurujący tegorocznej edycji festiwalu Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS. Jako soliści wystąpią: Klaudia Czyszczoń – sopran, Joanna Święszek-Przeliorz – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Patryk Wyborski – bas. Wydarzenie odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty nowosądeckiego Sanktuarium Przemienia Pańskiego.

Kiedy? Sobota 4 listopada, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Artystom, którzy odeszli będzie poświęcony coroczny wspominkowy koncert pod hasłem Zaduszki Dżemowe, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Utwory wybitnych nieżyjących artystów wykona dla publiczności gitarzysta i wokalista Wojtek Klich. Koncert poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Amy Winehouse.

Kiedy? Piątek 3 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na występ jednej z czołowych polskich orkiestr – Sinfonia Varsovia. W programie wieczoru znajdą się m.in. pierwsze na lusławickiej scenie wykonanie koncertu na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, a także prawykonanie utworu „Sny syreny” Dariusza Przybylskiego. Koncert zostanie poprzedzony wernisażem wystawy fotografii Tamary Pieńko oraz Janusza Marynowskiego zatytułowanej KOSMOGONIA, prezentującej zdjęcia z albumu fotografii poświęconego miłości Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury.

Kiedy? Niedziela 5 listopada, godz. 18.00 (wernisaż – godz. 15.00). Więcej informacji na stronie centrum.


Na koncert performatywny pod hasłem „One on one” w wykonaniu Bartosza Przybylskiego i Davida Javorský'ego zaprasza Cricoteka w Krakowie. Wydarzenie składa się z 4 części. Każda z nich ma swój indywidualny temat, którym są kolejno: „Pytanie” (wstęp „mowa”, początek), „Aparat” (symbol obserwacji, silnie związany z obydwoma artystami), „Podróż” (audiowizualne i video mapping / malarstwo) oraz „Istnienie” (scena taneczna z kilkoma rekwizytami). Koncert odbywa się w ramach programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”.

Kiedy? Niedziela 5 listopada, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


SPEKTAKLE: Operetka sanatoryjna i Lalka

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni widzom swoje dwie inscenizacje:

  • na Scenie MOS - „Turnus mija, a ja niczyja...” w reż. Cezarego Tomaszewskiego - spektakl określony mianem „operetki sanatoryjnej”. Akcja spektaklu rozgrywa się w sanatorium im. prof. Dietla. Do ośrodka przybywa grupa specjalnych gości i potencjalnych inwestorów. Ordynatorem zwiedzanego ośrodka jest prof. dr Józef Dietl, który jakiś czas temu stworzył tajemniczy napój o niezwykłych właściwościach. Goście będą mogli go skosztować. W obsadzie występują: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera.

Kiedy? Piątek 3 listopada – sobota 4 listopada, godz. 19.00/Niedziela 5 listopada, godz. 17.00.

  • na Dużej Scenie „Lalka” w reż. Wojtka Klemma. Twórca nowej adaptacji arcydzieła Bolesława Prusa - Tomasz Cymerman tak opisuje powieściową rzeczywistość: „Postaci, jak w demonicznej farsie, niszczą siebie i innych, a wszystko w imię realizacji pragnień. Nie jest możliwa tu miłość, jak i w ogóle międzyludzkie zaufanie. Liczą się tylko pieniądze, władza, pochodzenie. Wszyscy żyją na kredyt, finansowy i uczuciowy”. W rolę Stanisława Wokulskiego wciela się Mateusz Janicki, Izabelę Łęcką kreuje Karolina Kazoń. Ponadto w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz i Krzysztof Piątkowski.

Kiedy? Czwartek 2 listopada – piątek 3 listopada, godz. 18.00/Sobota 4 listopada, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


SPOTKANIA: Vitae Valor i Orawski Zbyrcok

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Filmowego Vitae Valor, którego tematem przewodnim tym razem będą oblicza dojrzewania. Publiczność weźmie udział w wyjątkowych projekcjach, spotka się z utalentowanymi twórcami, aktorami i reżyserami, wysłucha wykładów, a także weźmie udział w tematycznych dyskusjach i specjalnym konkursie. Festiwal zainauguruje wykład dr. Marka Kaczmarczyka o dojrzewaniu mózgu, połączony z koncertem piosenek filmowych.

Kiedy? Piątek 3 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie festiwalu.


W Centrum Sztuki Mościce będzie można także oglądać wystawę fotografii „Women” autorstwa Doroty Góreckiej. Zdjęcia artystki wyróżnia malarskość, przemyślana kreacja i doskonale uchwycone światło. Górecka portretując kobiety, starannie ustawia je w zaaranżowanej przez siebie przestrzeni. Tworzy obrazy, którymi zatrzymuje czas, którymi hipnotyzuje widza subtelnym pięknem i tajemniczością.

Kiedy? Wernisaż – piątek 3 listopada, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum.


Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej razem z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce organizuje coroczne wyjątkowe Orawski Zaduszki. Spotkanie odbywa się najpierw się w muzeum, a potem w Czarnej karczmie z Podwilka. Uczestnicy wspólnie wspominają wyjątkowych ludzi, którzy z Orawy pochodzili, bądź swoje życiowe losy związali z Orawą.

Kiedy? Niedziela 5 listopada, godz. 16.30. Więcej informacji na stronie skansenu.


W ten weekend miłośnicy orawskiej kultury będą mogli wziąć w jeszcze jednym wyjątkowym wydarzeniu. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 8. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych ORAWSKI ZBYRCOK. Konkurs, który ma na celu kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji śpiewu i gry na instrumentach ludowych, jak zawsze odbędzie się na deskach Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Kiedy? Sobota 4 listopada – niedziela 5 listopada. Więcej informacji na stronie centrum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny. Z czytelnikami spotka się Anna Bałenkowska – z wykształcenia pianistka, która w ubiegłym roku zadebiutowała powieścią kryminalną „Zaginiona wiolonczelistka”, a rok później wydała kolejną – „Wyśniony koncert”. W swoich powieściach oddaje świat który zna – częstych podróży, muzyki, tworzenia, który podszywa jeszcze tajemnicami.

Kiedy? Czwartek 2 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować