Sądeckie.pl

Lubisz być na bieżąco z tym co sie dzieje na Sadecczyznie?

Zapisz Nasz Serwis w zakładkach i miej pewność stałego dostępu do rzetelnych informacji z Sądecczyzny.

Mieszkańcy Sądecczyzny coraz częściej zgłaszają problemy. Ponad 3,5 tysiąca sygnałów w pół roku

Ponad 3,5 tysiąca zgłoszeń trafiło w ciągu sześciu miesięcy do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z terenu Sądecczyzny. Najczęściej mieszkańcy informowali o zbyt szybkiej jeździe, nieprawidłowym parkowaniu i problemach z infrastrukturą drogową.

Mieszkańcy Sądecczyzny coraz częściej zgłaszają problemy. Ponad 3,5 tysiąca sygnałów w pół roku
Mieszkańcy Sądecczyzny coraz częściej zgłaszają problemy. Ponad 3,5 tysiąca sygnałów w pół roku. Fot. KMPNS

Mieszkańcy Sądecczyzny aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2026 roku za pośrednictwem aplikacji przekazali policji 3566 zgłoszeń dotyczących różnych zagrożeń i problemów wpływających na bezpieczeństwo w regionie.

Spośród wszystkich zgłoszeń 813 zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka. W pozostałych przypadkach funkcjonariusze potwierdzili 59,3 procent zgłoszonych zagrożeń. Każde zgłoszenie zostało zweryfikowane, a w sytuacjach, w których potwierdzono problem, policjanci podejmowali działania mające na celu jego wyeliminowanie.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Takich przypadków odnotowano 1331, a ponad 60 procent z nich znalazło potwierdzenie podczas policyjnych kontroli. Drugim najczęściej wskazywanym problemem było nieprawidłowe parkowanie. Mieszkańcy zgłosili je 605 razy, a potwierdziło się ponad 64 procent tych przypadków. Na trzecim miejscu znalazła się niewłaściwa infrastruktura drogowa z 437 zgłoszeniami, z których potwierdzono blisko 70 procent.

Statystyki pokazują również, które kategorie zgłoszeń najczęściej okazywały się uzasadnione. Najwyższy odsetek potwierdzeń dotyczył spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Policjanci potwierdzili niemal 80 procent spośród 269 takich zgłoszeń. Wysoką skuteczność miały także zgłoszenia dotyczące miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej oraz wypalania traw. W obu przypadkach potwierdziło się 75 procent zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy Sądecczyzny przekazali za jej pośrednictwem już 36 215 zgłoszeń. Wszystkie zostały sprawdzone przez policjantów.

Funkcjonariusze przypominają jednocześnie, że aplikacja służy do zgłaszania lokalnych problemów związanych z bezpieczeństwem. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować