Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Na podrabianiu dokumentów zarobili ponad 370 tys. zł

Na podrabianiu dokumentów zarobili ponad 370 tys. zł

Kilka dni temu do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego - 41-letniej kobiecie i jej 45-letniemu partnerowi.

 

Oskarżona wspólnie i w porozumieniu ze swoim partnerem podrabiała dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 2016 roku. Nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.


Oskarżeni przestępczą działalność prowadzili na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Para wyszukiwała ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i werbowała ich do zakładania fikcyjnych firm. 41-latka i jej partner pozyskiwali dane cudzoziemców i  rejestrowali oświadczenia o pracę w powiatowych urzędach pracy oraz zezwolenia udzielane przez wojewodów. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej - zamieszani w nielegalną działalność od października 2015 do marca 2016 roku podrobili dokumenty dla ponad 760 cudzoziemców z krajów Europy Wschodniej, m.in. Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Rosji i Mołdawii.

 

Za podrobione dokumenty, umożliwiające zatrudnienie, kobieta i jej partner pobierali od cudzoziemców 100 Euro za oświadczenie i 200 Euro za zezwolenie. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że na prowadzonej przestępczej działalności zarobili ponad 370 tys. zł.

 

Okazało się, że już wcześniej kobieta działała w tej nielegalnej branży. W 2018 roku przeciwko niej wpłynął akt oskarżania do Sądu Rejonowego w Iławie. Zamiast oczekiwać na wyrok, zmieniała miasta i tam wspólnie z partnerem prowadziła dalej nielegalną działalność. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG ustalili, że wówczas z przestępczego procederu uzyskała korzyść majątkową w kwocie około 270 tys. zł i zorganizowała nielegalną migrację dla ponad 1 600 cudzoziemców z krajów Europy Wschodniej, m.in. Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i Mołdawii.

 

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 

Źródło: KGSG, Fot. Warmińsko-Mazurski OSG

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować