Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Niedzielne obchody Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku

Niedzielne obchody Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku

W ten weekend w Łącku obchodzono Święto Kwitnącej Jabłoni. Podczas uroczystości wicemarszałek Józef Gawron wręczył Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski Piotrowi Banachowi i Janowi Gorczowskiemu. Srebrnymi Krzyżami Małopolski uhonorowani zostali Andrzej Talar, Adam Dudek i Marek Lipień.

Święto Kwitnącej Jabłoni to wydarzenie mające kilkudziesięcioletnią tradycję. Uroczystościom towarzyszą imprezy sportowe i artystyczne, nie brakuje też stoisk promujących lokalne tradycyjne produkty.


Niedzielne obchody uroczyście rozpoczął występ Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku, która w tym roku obchodziła jubileusz 75-lecia działalności. Z tej okazji wicemarszałek Józef Gawron odznaczył Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Małopolski jej najbardziej zasłużonych członków. Przekazał również muzykom symboliczny czek na kwotę 30 tys. zł. Środki te, przyznane orkiestrze decyzją marszałka Witolda Kozłowskiego, wesprą jej działalność artystyczną.


Jak podkreślał wicemarszałek Józef Gawron, Święto Kwitnącej Jabłoni to święto przepełnione optymizmem.


To ogromna radość być dzisiaj z Państwem na Święcie Kwitnącej Jabłoni, szczególnie, że spotykamy się po dwuletniej przewie. Samo święto jest świętem niezwykle radosnym i napawającym optymizmem, przy tej świeżej zieleni, przy kwitnących jabłoniach - mówił wicemarszałek Józef Gawron.


W uroczystościach wzięli udział także m.in. Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Wsi i Rolnictwa, Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, posłowie na sejm RP: Barbara Bartuś, Anna Paluch i Jan Duda, a także radny województwa Stanisław Pasoń.


***

Piotr Banach aktywnie działa na rzecz rozwoju kulturalnego Małopolski. Przez ponad 50 lat był czynnym członkiem orkiestry, który wielokrotnie uczestniczył w wielu wydarzeniach na terenie regionu, kraju i poza jego granicami. W szeregi orkiestry wstąpił w latach 60'.


Jan Gorczowski jest najstarszym, a zarazem mogącym pochwalić się najdłuższym stażem działalności artystycznej, członkiem Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku, grającym w sekcji klarnetów od 1957 r.


Andrzej Talar ponad 35 lat temu wstąpił w szeregi Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka. Należy do orkiestrantów z najdłuższym stażem pracy. Czynnie uczestniczy w pracach orkiestry, stanowi trzon sekcji trąbek, jest również wokalistą solistą.


Adam Dudek ponad 35 lat temu wstąpił w szeregi Orkiestry. Należy do orkiestrantów z najdłuższym stażem pracy. Gra na instrumentach perkusyjnych, biorąc udział w wyjazdach promujących Ziemię Łącką i Sądecczyznę w kraju i poza granicami. Wraz z orkiestrą koncertował m.in. na Słowacji, Węgrzech, Włoszech, Estonii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.


Marek Lipień aktywnie działa na rzecz rozwoju kulturalnego Małopolski. Kształci pokolenia młodych muzyków, którzy w przyszłości będą odpowiedzialni za rozwój kulturalny Małopolski. Dba o poprawność przekazu dziedzictwa regionalnego, pisze gwarowe opowiastki, ukazując dawne życie regionu. Jest pomysłodawcą wielu inicjatyw służących ochronie dziedzictwa regionalnego regionu.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować