Oszronione szyby i samochód pokryty śniegiem. Czym grozi taka jazda?

Rozpoczynając jazdę samochodem, który jest nieodśnieżony, a jego szyby pokryte są szronem, kierowcy z pełną świadomością pozbawiają się dobrej widoczności, a tym samym kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Zalegający śnieg czy bryły lodu mogą również spaść z samochodu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników, prowadząc do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Oszronione szyby i samochód pokryty śniegiem. Czym grozi taka jazda?

Zimą, szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu, na drogach często można zauważyć samochody, które budzą obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Problemem nie jest stan techniczny pojazdu, ale śnieg i lód zalegający na nadwoziu i szybach. Często wszystkie szyby są pokryte szronem, a przednia jest tylko częściowo odśnieżona, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może prowadzić do tragicznych skutków.


Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widząc dobrze innych samochodów i pieszych, co stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Często podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg lub bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania.

Uderzenie w pieszego może prowadzić do tragedii.

O dobre przygotowanie samochodu do jazdy powinniśmy dbać przez cały rok, jednak powyższe przykłady pokazują, że ma to szczególne znaczenie zimą. Decydując się na jazdę nieodśnieżonym samochodem, kierowca świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, mimo że przepisy jasno określają jego obowiązki.

Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim podróżujących lub innych uczestników ruchu.Nie może też naruszać porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę.
Kierowca przed rozpoczęciem jazdy musi zapewnić sobie dostateczne pole widzenia oraz możliwość łatwego, wygodnego i pewnego posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi, jednocześnie obserwując ją.

Brak spełnienia powyższych warunków naraża kierowcę na grzywnę do 3 tysięcy złotych.

Ponadto, jeśli dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, do którego przyczyni się niedostateczne przygotowanie samochodu do jazdy (w tym jego nieodśnieżenie), policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Źródło oraz fot: KMP NS 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować