Patriotyzm i folklor w harmonii. Weź udział w Konkursie ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!
Co miał Karlik w koszyku? Czy jagody, które spadały do wody, były czerwone? A co kwitło w ogródecku? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z piosenek ludowych, które są niewyczerpaną skarbnicą tradycji i kultury naszych regionów.
W 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, jednego z Ojców Niepodległości, pragniemy przypomnieć najciekawsze piosenki i pieśni wywodzące się z tradycji ludowej. Krakowskie nuty czy góralskie piosenki są niezwykle rozpoznawalne. Jednak nie tylko Małopolska, ale także Podhale, Śląsk, Mazowsze, Mazury czy Kurpie wciąż tętnią wesołymi, ludowymi melodiami, które pozwalają odkryć wielobarwny folklor związany z polską wsią, obrzędami i tradycjami. Niech te dźwięki wybrzmią na nowo w kolejnej edycji Konkursu ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Tegoroczne hasło konkursu umożliwia uczestnikom odkrywanie folkloru różnych regionów, a więc repertuaru, który wyrasta wprost z lokalnych tradycji i zwyczajów. To inspirująco różnorodne utwory, które w szczery sposób przechowują polskość. Konkursowa tradycją stał się galowy koncert w zabytkowej kopalni. Patriotyczne pieśni doskonale brzmią wśród soli, nie tylko z powodu doskonałej akustyki podziemi, ale także w związku z postawą wielickich górników, którzy zawsze trwali przy polskości – bronili jej ciężką pracą i własnym życiem – mówi prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny.
Celem Konkursu jest rozwijanie pasji i talentów młodzieży. Organizatorzy chcą promować młodych wykonawców oraz popularyzować wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne. Dobrą drogą do tego jest poznanie i wykonanie utworów nawiązujących do bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, piękna ziemi ojczystej oraz życia i obyczajów Polaków, a także tradycji i historii ludowych z różnych regionów Polski.
Konkurs ma również na celu popularyzację utworów muzycznych będących dziedzictwem kulturowym narodu polskiego oraz wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym uczczenie 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, jednego z Ojców Niepodległości.
Do udziału organizatorzy zapraszają solistów oraz zespoły liczące do 5 osób. Zadanie konkursowe polega na nagraniu utworu muzycznego – piosenki lub pieśni w nowej aranżacji. To doskonała okazja, by nie tylko rozwinąć talent, ale także lepiej poznać folklor i tradycje polskiej pieśni patriotycznej, zainspirować się nimi oraz poszerzyć znajomość historii i kultury polskiej.
Lista utworów rekomendowanych tutaj.
Najlepsze zespoły i soliści wystąpią w Koncercie Finałowym w Kopalni Soli „Wieliczka”. Na laureatów biorących udział w Konkursie czekają atrakcyjne nagrody!
Uczestników mogą zgłaszać szkoły podstawowe oraz podmioty działające w społecznościach lokalnych, takie jak domy kultury, chóry parafialne i ogniska muzyczne.
Termin nadsyłania projektów: 6 października 2024 r., wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy zaspiewajityniepodleglej@muw.pl – za pośrednictwem strony do wysyłki dużych plików, np. www.wetransfer.com lub za pomocą konta w chmurze (Dropbox, OneDrive, dysk Google).
Wysyłając plik utworu pocztą elektroniczną z tego samego adresu e-mail, należy dostarczyć pozostałe dokumenty, a plik oznaczyć tytułem Konkursu, nazwą podmiotu zgłaszającego i kategorią konkursową.
Liczy się data wpływu do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Prezentacja laureatów Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Finałowego Konkursu 7 listopada 2024 r., w Kopalni Soli „Wieliczka”.
Informacje o Konkursie można uzyskać w Biurze Wojewody, tel. 12 39 21 119, e-mail: zaspiewajityniepodleglej@malopolska.uw.gov.pl oraz w Dziale Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., tel. 12 278 73 82, e-mail: konkurs@kopalnia.pl.
Więcej informacji o Konkursie tutaj.
Źródło: MUW
Komentarze