Pogranicznicy odzyskali skradzione dzieło sztuki pochodzące z XVII wieku
Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej we współdziałaniu z Zarządem Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej Straży Granicznej, Zarządem Operacyjnym Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz Oficerem Łącznikowym przy Ambasadzie Królestwa Niderlandów, dzięki sprawnej, międzynarodowej kooperacji odzyskali skradzione dzieło sztuki – pochodzący z XVII wieku obraz olejny, widniejący w Bazie Interpolu jako poszukiwany.
W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego KaOSG z Nowego Sącza w jednym z mieszkań na terenie Krakowa ujawnili utracony obraz oraz zatrzymali obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie wwiózł przedmiotowe dzieło sztuki do Polski z Ukrainy z zamiarem sprzedaży.
Odzyskane dzieło malowane na drewnie, to obraz „Rebeka i Eliasz” autorstwa holenderskiego malarza Jana Linsena, datowany na 1629 rok. Obraz został skradziony w 2005 roku z Muzeum Westfries w miejscowości Hoorn w Królestwie Niderlandów. Jest to 1 z 24 obrazów skradzionych z tego muzeum. W sumie z muzeum w Hoorn skradziono 85 elementów o wartości historycznej i kulturowej. Wśród skradzionych dzieł były różnego rodzaju obrazy XVII wiecznych artystów (obrazy olejne na płótnie, drewnie), ale też różnego rodzaju przedmioty, m.in. srebra znacznej wartości. Niektóre z dzieł zostały już odzyskane przez władze Niderlandów, lecz cześć z nich dalej jest poszukiwana.
Odzyskany obraz został odpowiednio zabezpieczony i przewieziony do Zamku Królewskiego na Wawelu.
W sprawie zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Czynności w ramach tego postępowania realizowane są przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału SG i Prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Zatrzymanemu obywatelowi Ukrainy przedstawione zostały zarzuty z art. 291 § 1 w zw. z art. 294 § 2 Kodeksu karnego (paserstwo). Decyzją Sądu został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprawa jest rozwojowa.
Źródło: KaOSG
Komentarze