Policja ostrzega przed "świątecznymi" włamaniami
O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Jednak okres świąteczny i noworoczny jest szczególny, bo właśnie wtedy część z nas opuszcza miejsce zamieszkania.

ma to niestety czas sprzyjający włamywaczom. Szybko zapadający zmrok, wyjazdy na święta oraz ferie, rzadko odwiedzane altanki działkowe, to czynniki sprzyjające włamaniom w tym czasie. Przed opuszczeniem domu warto dokładnie o niego zadbać. Policja przestrzega, podając kilka podstawowych zasad.
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy przypadki włamań do domów czy altanek. Do zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych. Włamywacze wykorzystują nieobecność właścicieli i sprzyjające włamaniom okoliczności takie jak pogoda lub słabe zabezpieczenie pomieszczeń.
Najczęściej łupem złodziei pada gotówka, biżuteria, elektronarzędzia oraz inne sprzęty.
W celu zapobieżenia kolejnym tego typu zdarzeniom zwracamy się do mieszkańców naszego powiatu z apelem.
Pamiętajmy:
Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic czy garaży.
Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę warto zdeponować w banku lub sejfie lub oddać na przechowanie zaufanej osobie.
Warto także zadbać o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja.
Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na osoby obce przebywające w określonym rejonie bez konkretnego celu i prowadzące obserwację. Dotyczy to również samochodów nie należących do okolicznych mieszkańców, a zaparkowanych lub przejeżdżających wolno w pobliżu posesji.
Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!
Źródło: KPPL, fot. ilustracyjna
Komentarze