Policja ostrzega przed "świątecznymi" włamaniami

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Jednak okres świąteczny i noworoczny jest szczególny, bo właśnie wtedy część z nas opuszcza miejsce zamieszkania.

Policja ostrzega przed "świątecznymi" włamaniami

ma to niestety czas sprzyjający włamywaczom. Szybko zapadający zmrok, wyjazdy na święta oraz ferie, rzadko odwiedzane altanki działkowe, to czynniki sprzyjające włamaniom w tym czasie. Przed opuszczeniem domu warto dokładnie o niego zadbać. Policja przestrzega, podając kilka podstawowych zasad.


W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy przypadki włamań do domów czy altanek. Do zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych. Włamywacze wykorzystują nieobecność właścicieli i sprzyjające włamaniom okoliczności takie jak pogoda lub słabe zabezpieczenie pomieszczeń.


Najczęściej łupem złodziei pada gotówka, biżuteria, elektronarzędzia oraz inne sprzęty.


W celu zapobieżenia kolejnym tego typu zdarzeniom zwracamy się do mieszkańców naszego powiatu z apelem.


Pamiętajmy:

Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic czy garaży.

Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę warto zdeponować w banku lub sejfie lub oddać na przechowanie zaufanej osobie.

Warto także zadbać o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja.

Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na osoby obce przebywające w określonym rejonie bez konkretnego celu i prowadzące obserwację. Dotyczy to również samochodów nie należących do okolicznych mieszkańców, a zaparkowanych lub przejeżdżających wolno w pobliżu posesji.

Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka! 


Źródło: KPPL, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować