Sądecka nekropolia świadkiem historii

W szczególnym dla Polski i Sokolstwa Polskiego dniu, w niedzielę 1 września, delegacje wojewódzkie, miejskie, służby mundurowe i stowarzyszenia patriotyczne wzięły udział w miejskich obchodach upamiętniających 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Sądecka nekropolia świadkiem historii

Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, Andrzej Zarych, wraz z przedstawicielami Województwa Małopolskiego oddał hołd ofiarom pod Sądecką Pietą na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Okolicznościową wiązankę pod pomnikiem złożyła także delegacja sądeckiej sokolni i druhów tworzących inicjatywy patriotyczne przy MCK SOKÓŁ. Złożenie hołdu poprzedziło okolicznościowe nabożeństwo w kościele pw. św. Wawrzyńca.

Stary Cmentarz to jedna z najstarszych nekropolii, gdzie pochowany jest także jeden z ojców założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu, druh Leon Pyszyński. Na Starym Cmentarzu znajduje się także tablica ofiar egzekucji niemieckiej w Biegonicach, gdzie listę zakładników otwiera przedwojenny prezes sądeckiego sokolstwa, druh Bolesław Barbacki.

Skutki II wojny światowej odczuwamy do dziś. Wówczas jedno z największych patriotycznych środowisk, jakim było Sokolstwo Polskie, zostało zlikwidowane, a jego członkowie więzieni i zabijani. Na długie lata druhowie popadli w zapomnienie w obliczu przemocy dwóch totalitaryzmów — nazistowskiego i komunistycznego. Niemcy, wkraczając do Polski, rozpoczęli wojnę z polską kulturą chrześcijańską. Tragedia Sokolstwa to przykład tragedii całej Polski, przestroga dla nas wszystkich, że są w Europie siły, którym także dziś obca jest polska tradycja.

W obchodach jednoczymy się w duchu szacunku i współpracy z przyjaciółmi pokoju oraz poszanowania tradycji, aby pielęgnować polskie poczucie narodowe. Bacznie przyglądamy się jednak zmianom politycznym, promującym postawy antyreligijne i antynarodowe, kontrastujące z naszą misją cywilizacyjną.

Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować