Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 12. 2023 Dni od początku roku: 337 Dni do końca roku: 27
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów za nami

18 czerwca przy hali sportowej w Marcinkowicach odbył się Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów.

Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów za nami

Była to okazja do zaprezentowania umiejętności dzieci i młodzieży, które uczą się u mistrzów tradycyjnych rzemiosł i sztuk. Na scenie wystąpiły grupy grające na ludowych instrumentach, a także osoby zajmujące się ceramiką, ikonopisaniem, haftem, rysunkiem na szkle i szydełkowaniem. Szkółki Ginących Zawodów to projekt realizowany przez Powiat Nowosądecki w celu zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.


W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 340 tysięcy złotych – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Cieszymy się, że Szkółki cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają coraz więcej uczestników. To inwestycja w przyszłość naszej kultury.


W Powiecie działa 78 Szkółek Ginących Zawodów, w których uczy się ponad 700 osób pod okiem 48 instruktorów. Łącznie odbywa się 215 godzin zajęć tygodniowo.


Na festiwalu zaprezentowały się następujące grupy i osoby: z Rytra (instruktor Piotr Kulig), z Kamionki Wielkiej, Łososiny Dolnej, Łęki, Tęgoborza, Piątkowej, Niskowej (instruktor Sławomir Bryniak), z Kamionki Wielkiej, Mszalnicy, Ptaszkowej, Piątkowej (instruktor Józef Trojan), z Podegrodzia (instruktor Marek Wastag), Zespół Beskidy z Gorlic, Lachy z Nowego Sącza, Janina Lorczyk - Szkółka Haftu w Podegrodziu, Teresa Cabała - Szkółka Rysunku na szkle w Podegrodziu, Monika Zielińska-Klimczak - Szkółka Ceramiki w Podegrodziu, Elżbieta Drabik - Szkółka Plastyki Obrzędowej i Szydełkowania w Podegrodziu, Wanda Zaremba-Miejska - Szkółka Malarska w Korzennej, Maria Sitek - Szkółka Ikonopisarska w Podegrodziu, Kinga Zbozień - Szkółka Ikonopisarska w Starym Sączu.


Szkółkom Ginących Zawodów patronuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu. Wśród nich są: 49 Szkółek Muzykowania Ludowego, 7 Szkółek Tańca i Śpiewu Regionalnego, 3 Szkółki Ceramiki, 3 Szkółki Bibułkarstwa, 2 Szkółki Haftu, 2 Szkółki Plastyczne, 2 Szkółki Malarskie, 2 Szkółki Wokalne, 1 Szkółka Rysunku na Szkle, 2 Szkółki Ikonopisarskie, 1 Szkółka Rzeźby, 1 Szkółka Grafiki, 1 Szkółka Gwary Ludowej, 1 Szkółka Kuchni Regionalnej i 1 Szkółka Szydełkowania. Łącznie działa 78 Szkółek, w których uczy się ponad 700 osób pod okiem 48 instruktorów.


Instruktorzy otrzymali pamiątkowe statuetki i gratulacje za świetną pracę z młodym pokoleniem od starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza i przewodniczącego RPN Romana Potońca. Na scenie występy i wyroby podziwiali także liczni goście: minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej Arkadiusz Mularczyk, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, poseł Ewa Zielińska, senator Wiktor Durlak, starosta gorlicka Maria Gubała, starosta limanowski Mieczysław Uryga, wiceprzewodnicząca RPN Marta Adamczyk, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło i Marian Dobosz, radni powiatowi i gminni, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk oraz przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Sądecczyzny.


Spotkanie prowadził dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu Krzysztof Szewczyk.


Imprezę zorganizował Powiat Nowosądecki we współpracy z Powiatowym Centrum Sportu, Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Starym Sączu, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za porządek odpowiadali uczniowie z klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach.


Więcej zdjęć tutaj.


Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować