Spotkanie dwóch Prezydentów w Starym Sączu

Andrzej Duda wraz żoną Agatą Kornhauser–Dudą przywitali węgierskiego prezydenta Tamása Sulyoka i jego żonę Zsuzsannę Nagy na dziedzińcu starosądeckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Spotkanie dwóch Prezydentów w Starym Sączu

Dla pierwszej pary Węgier była to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna, po objęciu tego urzędu. Okazją był przypadający w ten weekend Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Ze wzruszeniem pana przyjmujemy bo to pierwsza pana wizyta zagraniczna po objęciu urzędu. Ona odbywa się w miejscu bardzo szczególnym, bo w Starym Sączu. W mieście w Małopolsce, w którym te więzi historyczne polsko-węgierskie są tak silne, że śmiało można mówić, że są praktycznie na każdym kroku widoczne. Zarówno w architekturze, jak i historii miasta, które jak często się mówi, jest miastem św. Kingi, księżniczki węgierskiej – mówił Andrzej Duda w Starym Sączu.

W tym roku Stary Sącz będzie obchodził szczególny jubileusz – 25-lecie kanonizacji św. Kingi, swojej patronki. W kontekście tego wyjątkowego wydarzenia prezydent Węgier podkreślił znaczenie tej świętej i związaną z nią tradycję, podkreślając, że przyjaźń polsko-węgierska jest żywa wśród obywateli jego kraju i przetrwała przez tysiące lat. Ta wzmianka jest ważna nie tylko z punktu widzenia obchodów jubileuszu, ale również podkreśla głębokie historyczne i kulturowe więzi między Polską a Węgrami, które przetrwały przez wieki.

Potrafiłbym wymienić wiele węgierskich miasteczek, które wyglądają podobnie jak Stary Sącz. To nas łączy. Wspólne przeżycia, doświadczenia we wschodnio-środkowej Europie. To nie należy tylko do Polaków czy Węgrów. Mamy wspólny los i przeznaczenie w tej części Europy i to nas łączy. Mówimy o dwóch narodach, które doceniają i lubią wolność. Węgrzy i Polacy zawsze wiedzieli, że ważna jest walka o wolność. Razem możemy być w Europie wolnymi, równymi i szybko rozwijającymi się narodami. – mówił prezydent Węgier, Tamas Sulyok.

Rozmowy między przedstawicielami obu państw dotyczyły szeregu kwestii, w tym relacji bilateralnych, ale także ważnych wyzwań, takich jak kryzys w rolnictwie, wydatki na obronność, sytuacja na Ukrainie oraz przewodnictwo Węgier w Radzie Unii Europejskiej. Ta szeroka gama tematów podkreślała znaczenie współpracy i dialogu między Polską a Węgrami, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i na forum europejskim.

Warto zauważyć, że takie spotkania są istotne nie tylko dla bilateralnych relacji między państwami, ale także dla większych struktur międzynarodowych, takich jak Unia Europejska, gdzie współpraca i porozumienie między członkami są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania i podejmowania decyzji.

Źródło: UMSS, fot. Andrzej Rams, Marek Borawski


Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować