Ta sprzedaż ubrań kosztowała go blisko 5 tys. zł

Ta sprzedaż ubrań kosztowała go blisko 5 tys. zł

Kilka dni temu gorliccy Policjanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który twierdził, że padł ofiarą oszustwa.

 

Poszkodowany tłumaczył, że wystawił na jednym z serwisów internetowych ubrania do sprzedaży. Tego samego dnia skontaktowała się z nim, za pośrednictwem jednego z komunikatorów kobieta zainteresowana zakupem oferowanej odzieży.

 

Po potwierdzeniu oferty mężczyzna otrzymał za pośrednictwem komunikatora link, po kliknięciu w który, miał uzupełnić dane swojej karty, na której miały zaksięgować się pieniądze za produkt i przesyłkę.

 

Jak się okazało link był spreparowany i przekierowywał na fałszywą stronę, podszywającą się pod prawdziwy portal. Nie podejrzewający podstępu mężczyzna podał tam dane karty i w konsekwencji z jego rachunku „zniknęło” niemal 5 tys. zł.

 

Podczas pandemii wiele spraw załatwiamy w sieci. Przez Internet załatwiamy sprawy urzędowe, kupujemy towary i usługi lub opłacamy rachunki. Musimy jednak pamiętać, że narzędzia te nieodpowiednio stosowane mogą stanowić zagrożenie m.in. dla naszych oszczędności.

 

Większość osób i firm oferujących produkty i usługi w internecie maksymalnie dba o zapewnienie bezpieczeństwa klientom – ich danym osobowym i finansom. Stosują zaawansowane narzędzia lub korzystają z bezpiecznych platform, których prawidłowe wykorzystanie (zgodnie z regulaminami lub instrukcjami) daje poczucie pełnego bezpieczeństwa o nasze finanse.

 

Jednak nawet najlepsze mechanizmy mogą stać się nieskuteczne jeśli użytkownicy tych usług nie będą stosowali się do zasad bezpieczeństwa lub nie będą mieli świadomości czyhających na nich zagrożeń. Pośpiech, brak refleksji presja czasu związana z „super okazją”, to mechanizmy najczęściej wykorzystywane przez cyberprzestępców.

 

Ostrzeżenie o tym nowym mechanizmie działania oszustów wydało także CERT Polska. Szczegółowy opis można znaleźć pod adresem: strona CERT na Facebook'u

 

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas zakupów w Internecie:

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania,
  • korzystaj ze znanych i sprawdzonych platform, sklepów i portali,
  • sprawdzaj opinie i komentarze na temat danego sprzedawcy,
  • nie korzystaj z linków wysyłanych z nieznanego źródła – zawsze korzystajmy z oficjalnych adresów stron internetowych, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy, czy instytucje;
  • zwrócić uwagę na cenę – nieprawdopodobnie niska wcale nie musi być okazją, po prostu próbą oszustwa,
  • jako kupujący, mając jakiekolwiek wątpliwości, co do możliwości wywiązania się drugiej strony z umowy – zażądaj przesyłki za pobraniem – da to możliwość otrzymania i sprawdzenia towaru zanim za niego zapłacisz.
  • przy płatnościach kartą zawsze zwracaj uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a przy nim symbol zamkniętej kłódki). 

- informuje gorlicka Policja.

 

Fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować