Mieszkańcy Sądecczyzny nie będą się nudzić. Jesienią szykują się dwa festiwale teatralne

Mieszkańcy Sądecczyzny nie będą się nudzić. Jesienią szykują się dwa festiwale teatralne
Mieszkańcy Sądecczyzny nie będą się nudzić. Jesienią szykują się dwa festiwale teatralne

Dzisiaj Burmistrz Jacek Lelek poinformował o tym, że Jesienny Festiwal Teatralny, który do tej pory odbywał się w Nowym Sączu został przeniesiony do Starego Sącza. 

 

Nie ukrywam, że marzyło nam się, aby część tego festiwalu kiedyś się w Starym Sączu odbywała. Stary Sącz był zawsze miastem otwartym na ludzi sztuki, kultury i tutaj się nic nie zmienia. Cieszę się i mam nadzieję, że będzie to również dalszy element rozwoju kulturalnego Starego Sącza. Że będzie to okazja bardzo ciekawej jesiennej oferty kulturalnej dla mieszkańców Starego Sącza, ale przede wszystkim Sądecczyzny – powiedział burmistrz.

 

Prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury Edward Czoch wydał oświadczenie, w którym uzasadnił dlaczego Jesienny Festiwal Teatralny nie odbędzie się w Nowym Sączu.  

 

Chciałem oświadczyć, że Stowarzyszenie Animatorów Kultury było współorganizatorem jesiennego festiwalu od samego początku. Chcieliśmy to kontynuować, ale MOK w Nowym Sączu nie był zainteresowany. Stworzył sobie nową formę jesiennego teatru i nazwał to Sądecka Jesień Teatralna, więc nie byli zaintersowani naszym festiwalem, którego byliśmy współorganizatorami i zaczęliśmy szukać partnerów i znaleźliśmy ich w Starym Sączu. Dogadujemy się. Jesteśmy po wstępnych podpisanych porozumieniach, że przenosimy Jesienny Festiwal Teatralny do Starego Sącza.

 

Dyrektor Artystyczny Jesiennego Festiwalu Filmowego Janusz Michalik powiedział, że najnowsza 24 edycja festiwalu, pomimo iż jest kontynuacją dotychczasowych 23 jest swego rodzaju nowym otwarciem dla organizatorów i publiczności.  

 

Dodał, że decyzja o przeniesieniu festiwalu do Starego Sącza została wspólnie podjęta podczas rozmów pomiędzy Stowarzyszeniem Animatorów Kultury, a panem Burmistrzem Jackiem Lelkiem i panem Wojciechem Knapikiem dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Organizacja nowej edycji będzie się odbywała głównie w budynku starosądeckiego Sokoła, ale również wyjdzie poza jego mury.

 

Przed nami duże wyzwanie, bo każda zmiana je niesie. Postaramy się temu sprostać. Jesienny festiwal jest otwarty dla wszystkich. To jest święto ogólnopolskie, impreza, która weszła do ogólnopolskiego kalendarza i jest znana w całej Polsce. Chcą na nią przyjeżdżać teatry bardzo renomowane i znane oraz najwybitniejsi artyści. Tak samo będzie podczas 24 edycji w Starym Sączu - powiedział Janusz Michalik.


Dyrektor artystyczny kontynuując powiedział, że zostały już przeprowadzone rozmowy z teatrami z całej Polski i niedługo obędzie się selekcja proponowanych spektakli, których jest bardzo dużo.

 

Musimy wpasować się w pewien harmonogram i formy również Sali Sokoła i jej warunków, które nie odbiegają od tych które są w Sali, w której poprzednio się odbywał festiwal.

 

Jesienny Festiwal Teatralny w Starym Sączu odbędzie się nieco wcześniej niż to było dotychczas, czyli już we wrześniu. Jego początek jest planowany w okolicach 24, 25 września.

 

Dyrektor artystyczny Janusz Michalik nawiązując do nowej inicjatywy teatralnej, która pojawiła się w Nowym Sączu wyraził swoje zadowolenie z faktu, że będą dwa festiwale teatralne. Mają się one odbyć w innych terminach, tak aby miłośnicy teatru mieli możliwość skorzystania z jednej i drugiej propozycji.