36. Karpacki Wyścig Kurierów ku pamięci Wacława Felczaka

36. Karpacki Wyścig Kurierów ku pamięci Wacława Felczaka
36. Karpacki Wyścig Kurierów ku pamięci Wacława Felczaka, Fot. Miasto Nowy Sącz

W dniu 2 maja 2019 r. o godz. 13.00 pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu odbędzie się finał II etapu 36. Karpackiego Wyścigu Kurierów Polska - Słowacja - Węgry organizowany na cześć Wacława Felczaka. Wśród grona Honorowego Komitetu tej imprezy sportowej znajduje się Prezydent Miasta Nowego Sącza. 

 

Karpacki Wyścig Kurierów Polska - Słowacja - Węgry odbędzie się ponownie na terenie Nowego Sącza, związanego z Karpatami i podtrzymującego przyjazne stosunki polsko - węgierskie. To dwudziesta dziewiąta edycja sportowej imprezy organizowanej we współpracy z Nowym Sączem. Wacław Felczak, na którego cześć jest organizowany wyścig, był z zawodu historykiem, profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasach II wojny światowej pełnił funkcję kuriera i emisariusza Rządu RP na uchodźctwie. 

 

Wacław Felczak w latach 1941 - 1942 zajął się tworzeniem sztafety łącznościowej, która do wiosny 1944 r. umożliwiała przerzut poczty między Warszawą a Budapesztem. Prowadził również działalność informacyjną, sprzeciwiając się antyrządowej propagandzie. Po zakończeniu wojny Wacław Felczak kontynuował działalność kurierską na rzecz rządu RP na emigracji.

 

W 1948 r. został aresztowany przez agentów bezpieki, a następnie skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, z wykonywania której został zwolniony w październiku 1956 r. w ramach fali odwilży. Wacław Felczak pozostał historykiem zaangażowanym politycznie. Zmarł w 1993 r., jako profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz