74. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krynicy-Zdroju

74. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krynicy-Zdroju
74. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krynicy-Zdroju, Fot. Gmina Krynica - Zdrój

W dniu 21 stycznia 2019 r. w Krynicy-Zdroju odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę zakończenia okupacji tego miasta. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00. 

 

Przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, instytucji i stowarzyszeń, a także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku „Bajka” przy ul. Pięknej, gdzie w okresie okupacji znajdowała się siedziba i więzienie gestapo. 

 

Uroczystości zostały zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy Zdroju oraz Centrum Kultury, we współpracy ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”, którego członkowie (uczniowie ZSP w Krynicy – Zdroju) z 2 Plutonu Wsparcia pododdziału Samodzielnej

 

Jednostki Strzeleckiej 2006 z Nowego Sącza pełnili wartę honorową. 
Pododdział Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej przybył do Krynicy-Zdroju pod dowództwem sierżanta Związku Strzeleckiego mgr inż. Radosława Repetowskiego. Uroczysty poczet wniósł sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

 

Obchody 74. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej zostały uświetnione koncertem Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego pod batutą Mieczysława Smydy. Koncert odbył się w dniu 20 stycznia. Natomiast na krynickim deptaku jest prezentowana plenerowa wystawa „Obrazy czasu wojny… Krynica 1939 – 1945) zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną. 

 

Obchody rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej odbywają się od kilku lat w Krynicy-Zdroju, jako forma upamiętnienia i podziękowania osobom, które walczyły o odzyskanie suwerenności i przyczyniły się tym samym do zakończenia niemieckiej okupacji.

 

Źródło i Fot. Gmina Krynica - Zdrój