Akcja "Rowerowa Stolica Polski". Prezydent zachęca do kręcenia km dla Nowego Sącza

Akcja "Rowerowa Stolica Polski". Prezydent zachęca do kręcenia km dla Nowego Sącza
Akcja

Dzisiaj prezydent Ludomir Handzel i dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Baliczek omówili kwestie dotyczące otwarcia sezonu turystycznego w mieście Nowy Sącz oraz szczegóły akcji „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”.

 

Chcemy oficjalnie otworzyć sezon turystyczny w Nowym Sączu. Zapraszamy nie tylko turystów z całej Małopolski, którzy chcą zobaczyć jak piękne jest miasto Nowy Sącz, ale i gości z Polski i z całego świata. Mam nadzieję, że po tym okresie epidemii będziemy wracać do normalności w każdym zakresie, do życia i aktywności i że zwiększy się ruch turystyczny. Nowy Sącz to piękne miasto. Staramy się podnosić jego walory estetyczne oraz infrastrukturę – powiedział prezydent.


Dyrektor Tomasz Balczek rozwinął temat związany z sezonem turystycznym, bo po okresie epidemii Nowy Sącz otwiera się dla turystów.

 

Mamy do państwa dyspozycji Centrum Informacji Turystycznej, a w nim mapy, informacje o atrakcjach turystycznych miasta i regionu sądeckiego, bezpłatne materiały oraz obsługę przygotowaną na pytania i służącą pomocą w kwestiach turystycznych. Mamy też stronę internetową www.ziemiasadecka.info, w której na bieżąco są umieszczane informacje dla mieszkańców i turystów, aplikację Nowy Sącz, strony społecznościowe, przewodniki dla rodzin, materiały z rożnymi miejscami kulturalnymi, a dla rowerzystów przewodniki rowerowe.


Z kolei prezydent poinformował o akcji, do której włącza się Nowy Sącz. Chodzi o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”.

 

Wszyscy wiemy, że sądeczanie kochają rowery i tą formę aktywności. Ten sport staje się coraz bardziej popularny i widać to na naszych ścieżkach. Stąd decyzja, że Nowy Sącz włącza się do rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Od 1 czerwca do 16 sierpnia będzie etap tzw. treningu, podczas którego uczestnicy będą się uczyć obsługiwać aplikacje, kręcimy kilometry, żeby Nowy Sącz był jak najwyżej w tej klasyfikacji. Może nawet powalczymy o podium. Bardzo bym tego chciał. To jest takie budowanie wspólnoty i fala pozytywnych emocji, a tego nam po tym okresie pandemii potrzeba, żeby się spotkać na tych rowerowych ścieżkach, dlatego włączamy się do takiej rywalizacji.


Miasto Nowy Sącz bierze udział w takiej rowerowej zabawie po raz pierwszy. Rywalizacja jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to trening, czyli czas na ściągnięcie aplikacji na smartfona i jej poznanie oraz zapromowanie całej akcji, w której bierze udział 30 miast. Każde z nich wewnątrz swojej grupy również prowadzi statystykę i rywalizuje. 


Drugi etap trwa od 1 do 30 września. Wtedy zaczyna się prawdziwa rywalizacja i zbieramy kilometry. Za każdy jeden otrzymuje się punkt. 

 

Zależy nam, żeby jak największa liczba miłośników rowerów, cyklistów włączyła się w tą akcje, która stanowi zaczątek do zgrupowania rowerzystów. Może zrodzi się z tego dodatkowa wartość. Być może jakaś grupa lobbingowa, która będzie miała własną siłę. Jak władza zauważy, że aktywnych cyklistów, rowerzystów jest dużo, a ich liczba idzie w tysiącach, to znaczy, że jest to grupa, z którą należy się liczyć i realizować ich pomysły np. ścieżki rowerowe. Taka grupa będzie nas bardzo mobilizować, żeby czynić starania, aby te ścieżki rowerowe rozwijać, a takie starania czynimy – mówił Tomasz Baliczek.

 

W kwestii nagród to są one przewidziane w obu etapach. W pierwszym będą to akcesoria rowerowe, a w drugim rower, akcesoria rowerowe, kaski, bidony, plecaki rowerowe czy odzież rowerowa.


Jeśli chodzi o rywalizację wewnątrz miasta to rozlosowane zostaną nagrody wśród mieszkańców, w kategorii m.in. najstarszy i najmłodszy uczestnik, najaktywniejszy, czyli ten który nakręci największą ilość km czy najaktywniejsza rodzina. 


Prezydent Ludomir Handzel i dyrektor Tomasz Baliczek zachęcają do wzięcia udziału w akcji. 

 

Zachęcamy, aby każdy włączył się w naszą akcje. W mniejszym lub większym zakresie każda osoba jest ważna, bo te kilometry się sumują i budują naszą pozycje w rankingu. Aplikacja działa na całym świecie. Nasi znajomi w różnych zakątkach świata i Polski również mogą kręcić kilometry dla Nowego Sącza. Chęć uczestnictwa można zgłaszać w różnych grupach np. dziennikarzy, polityków, samorządowców, klubów sportowych, rodzin czy osiedli.

 

Na chwilę obecną Nowy Sącz plasuje się na 11 miejscu w rankingu. W ciągu tygodnia uczestnicy nakręcili 2,5 tys. km. Aplikację ściągnęło już ponad 100 nowosądeczan.

 

Ściągnij aplikację i dołącz do zabawy. Link http://www.rowerowastolicapolski.pl/dolacz-do-rywalizacji