Antoni Malczak wieloletni dyrektor MCK Sokół wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Antoni Malczak wieloletni dyrektor MCK Sokół wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
Antoni Malczak wieloletni dyrektor MCK Sokół wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

 

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

 

  • Antoni Gluza – mistrz gry na żywieckich dudach, heligonce, okarynie, piszczałkach pasterskich, znawca archaicznego repertuaru obrzędowego, gwary, kierownik kapel, zbieracz, dokumentator i popularyzator lokalnej kultury tradycyjnej, Szczyrk, Żywiecczyzna, woj. śląskie
  • Czesława Lewandowska – koronkarka i wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, popularyzatorka i mistrzyni kurpiowskiego rękodzieła ludowego, Ostrołęka, Kurpie, woj. mazowieckie
  • Helena Miazek – wycinankarka, popularyzatorka łowickiego folkloru, Chąśno, Łowickie, woj. łódzkie
  • Dionizy Purta – rzeźbiarz ludowy, animator i popularyzator kultury ludowej, Białystok, Podlasie, woj. podlaskie
  • Zofia Tarasiewicz – śpiewaczka ludowa, popularyzatorka dziedzictwa górali czadeckich, obrzędowości, plastyki, tradycji kulinarnych, Bolesławiec, woj. dolnośląskie
  • Józef Tomczyk – skrzypek ludowy, Mroczki Małe, Sieradzkie, woj. łódzkie
  • Helena Kołodziej – poetka ludowa, Wielkolas, pow. lubartowski, woj. lubelskie
  • Kapela Ludowa „Mogilanie”, Mogilany, Krakowiacy Zach., woj. małopolskie
  • Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych, Mroczki Małe, pogranicze Sieradzkiego i Wielkopolski, woj. łódzkie
  • Zespół Góralski „Zornica”, Zakopane, Podhale, woj. małopolskie
  • Antoni Malczak – regionalista, działacz kultury, muzyk, pedagog, społecznik, autor programu ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej, organizator i animator, wieloletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Nowy Sącz, woj. małopolskie
  • Lech Śliwonik – teatrolog, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, badacz i znawca polskiego teatru amatorskiego, teatru ludowego; inicjator i koordynator dokumentalista Sejmików Wiejskich Teatrów, Warszawa, woj. mazowieckie
  • „Pismo Folkowe” – wydawane przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej „Chatka Żaka” i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego, Lublin, woj. lubelskie Polonia Polish Folk Song & Dance Ensemble, Chicago (Stany Zjednoczone)

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Instytutowi Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Źródło: Materiały nadesłane do redakcji