Archiwalne dokumenty o Krynicy Zdroju – każdy może być odkrywcą

Archiwalne dokumenty o Krynicy Zdroju – każdy może być odkrywcą

W ramach projektu Kryniczanie dla Niepodległej członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy działającego przy Bibliotece Publicznej udali się do Archiwum Państwowego w Krakowie oraz w Nowym Sączu w listopadzie tego roku. 

 

Celem wyjazdów było odnalezienie materiałów dotyczących Krynicy, zwłaszcza z okresu I wojny światowej. Podczas wizyty w krakowskim archiwum uczestnicy zapoznali się ze zbiorami Oddziału I Archiwum Narodowego na Wawelu. Były to staropolskie akta grodzkie i ziemskie, kolekcje i zbiory oraz archiwa rodów i rodzin. Uczestnicy obejrzeli rękopisy, dokumenty królewskie i stare księgi. Następnie skoncentrowano się na archiwalnych materiałach dotyczących ściśle Krynicy Zdroju, zebranych w Tece Schneidera. Zbiór dokumentów, rękopisów, wycinków i publikacji pochodzących z XIX wieku został przez niego przygotowany z myślą o wydaniu encyklopedii krajoznawczej.

 

Spotkanie w nowosądeckim archiwum obejmowało prelekcję poświęconą zbiorom i możliwości poszukiwania informacji na podstawie portalu szukajwarchiwach.pl. Uczestnicy spotkania zapoznali się z dokumentami dotyczącymi krynickich pensjonatów oraz znanych osobistości, które mieszkały i tworzyły w Krynicy Zdroju (m.in. Nikifora, Jana Kiepury). 

 

Korzystając z portalu szukajwarchiwach.pl bez konieczności rejestrowania się jako użytkownik, możesz znaleźć ciekawe informacje na temat Krynicy Zdroju, jej historii, mieszkańców, obiektów. Oprócz pustych wpisów informujących o miejscu, gdzie znajdują się dane dokumenty (oddział archiwum państwowego) są dostępne wpisy ze skanami dokumentów, które można bezpłatnie obejrzeć. 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować