Autorskie spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel

Autorskie spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel
Oficjalna strona miasta Grybów

W dniu 17 września 2018 r. uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie wzięli udział w autorskim spotkaniu z pisarką powieści biograficznych Anną Czerwińską – Rydel. 

 

Anna Czerwińska-Rydel urodziła się w 1973 r. w Gdańsku. Na co dzień pracuje jako pedagog prowadząc zajęcia muzyczne i terapeutyczne. Niemniej jej kariera ogniskuje się także wokół pisarstwa – obecnie Anna Czerwińska – Rydel jest jedną z najbardziej znanych w Polsce autorek literatury dziecięcej i młodzieżowej, zwłaszcza inspirowanej muzyką i historią. Pisarka jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Do jej najważniejszych powieści należą "Wszystko gra" oraz " Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita". 

 

Znaczną część jej dorobku literackiego stanowi literatura biograficzna poświęcona Polakom, którzy zapisali się na kartach historii Polski jako bohaterowie (m.in. Fryderykowi Chopinowi, Marii Skłodowskiej – Curie, Irenie i Julianie Tuwimach, Janie Czochralskim, Aleksandrze Fredrze, Kornelu Makuszyńskim i Józefie Ignacym Kraszewskim).

 

Podczas spotkania autorka podzieliła się z zebranymi wiedzą na temat życia Ireny Sendlerowej, która stała się główną bohaterką powieści pod tytułem "Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej". Irena Sendlerowa została przedstawiona w powieści jako siostra Jolanta, która przenosiła do getta warszawskiego leki, żywność i szczepionki dla dzieci. Uchwałą Sejmu RP na wniosek rzecznika Praw Dziecka została ona uznana za Patronkę roku 2018. Irena Sendlerowa uratowała około 2500 dzieci żydowskich dając każdemu nową tożsamość. Lista prawdziwych nazwisk uratowanych została przez nią umieszczona w butelce po mleku zakopanej w ogrodzie. 

 

Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach projektu Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Partnerstwa dla Książki pod tytułem "Podróże Literacki" W spotkaniu wzięła udział także Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie. 

 

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu bardzo aktywnie, za co zostali nagrodzeni zakładkami do książek i długopisami. Podczas spotkania autorskiego uczestnicy mieli możliwość zakupu książek z dedykacją.