Barcice. VI Pannonica Folk Festival dobiegł końca

Od czwartku 30 sierpnia do soboty 1 września 2018 r. w Barcicach koło Starego Sącza miał miejsce Pannonica Folk Festival. Oj, działo się, działo!

 

To już szósta edycja tej imprezy, która jak co roku przyciągnęła rzesze miłośników muzyki i kultury „panońskiej” w jej licznych odsłonach: węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej. Tłumnie przyjechali na nią fani z całej Polski i z zagranicy w poszukiwaniu wyjątkowych wrażeń i emocji, klimatu oraz tradycyjnej muzyki. Te 3 dni wypełnione były brawurową muzyką, która w większości zabrzmiała na żywo w Polsce po raz pierwszy.

 

Pannonica jest kulturalną wizytówką Sądecczyzny i afirmacją wielokulturowości. Odbywa się w urokliwym Popradzkim Parku Krajobrazowym, na historycznym szlaku wędrówek ludów z południa na północ Europy. Oprócz występów scenicznych polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa. Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Festiwal jest też przyjazny dla rodzin z małymi dziećmi.

 

W tym roku koncertom towarzyszyły ciekawe warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne i teatralne, a także pokazy filmów, animacje dla dzieci, opowieści podróżnicze, spotkania z literatami, mini-koncerty i biesiady. Prężnie działały również stoiska z rękodziełem oraz regionalnymi i bałkańskimi, nietypowymi przysmakami.

 

Pannonica przez dwa lata, 2017 i 2018, ma prawo używać specjalnego znaku „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), który przyznaje się za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w kulturę międzynarodową. Festiwal przeszedł bowiem pozytywną weryfikację Międzynarodowego Jury i Zespołu Ekspertów EFA (European Festivals Association), dzięki bardzo dobrym recenzjom i wysokiemu uznaniu uczestników. Festiwal brawurowo dołączył również do ścisłej elity największych i najbardziej opiniotwórczych festiwali typu etno-folk i world music w Polsce.