Będą badania przesiewowe dla mieszkańców regionu nowosądeckiego

Będą badania przesiewowe dla mieszkańców regionu nowosądeckiego
Będą badania przesiewowe dla mieszkańców regionu nowosądeckiego

Szczególna uwaga służb skupia się teraz na regionie nowosądeckim. Także dzisiaj potwierdzono tam najwięcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z 78 potwierdzeń 29 dotyczy Nowego Sącza (6) i powiatu nowosądeckiego (23). O ile wskaźnik zapadalności na 10 tys. mieszkańców w Małopolsce wynosi 11,28, o tyle w powiecie nowosądeckim ma ona wartość 33,12, a w mieście Nowy Sącz – 24,94.

To z tego względu wojewoda małopolski Piotr Ćwik podjął decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych dla mieszkańców tego regionu. Władze chcą tymi badaniami przesiewowymi objąć populację około tysiąca mieszkańców Nowosądecczyzny.  

Ze względów logistycznych jako punkt wykonywania wymazów wybrany został parking przy budynku MUW w Nowym Sączu przy ul. Wiśniowieckiego 127. Oferta skorzystania z tych badań przesiewowych zostanie skierowana do osób znajdujących się w kwarantannie, wskazanych przez Inspekcję Sanitarną. Mogą to zatem być nie tylko pracownicy firm, ale też ich rodziny lub osoby z dalszego kontaktu.

Wymazy będą pobierane przez żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Dziennie są oni w stanie pobrać do około 150 wymazów. Oczywiście kluczem w realizacji badań przesiewowych na taka skalę jest wcześniejszy kontakt z wytypowanymi osobami. Będzie się z nimi telefonicznie kontaktował przedstawiciel służb sanitarnych, wskazując, kiedy (dzień i orientacyjną godzinę) dana osoba może się zgłosić do punktu wymazowego.

Zapraszanie pierwszej grupy osób do punktu wymazowego będzie realizowane od dzisiejszego popołudnia i kontynuowane jutro. Same badania przesiewowe we wskazanym punkcie mobilnym ruszą w środę 5 sierpnia.

Do punktu wymazowego należy podjechać własnym samochodem i nie wysiadać z niego (także w początkowym punkcie wyczekiwania). Najpierw trzeba wypełnić ankietę i skierować się do kolejnego punktu, gdzie zostanie pobrany wymaz. Żołnierze będą pobierać wymazy 8 godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8.00-11.00, 12.00-15.00, 16.00-18.00.

Niezależnie od badań przesiewowych równolegle kontynuowane będą badania w trybie dotychczas realizowanym, czyli w odniesieniu do osób z największej grupy ryzyka (badania realizowane przez karetki wymazowe).  

Poszerzamy zakres badań pod kątem koronawirusa, wychodząc z tą propozycją badań przesiewowych dla mieszkańców regionu nowosądeckiego. Te dodatkowe wymazy w punkcie mobilnym w Nowym Sączu będzie pobierało Wojsko, podejmując się w ten sposób kolejnego zadania w ramach naszej wspólnej walki z koronwirusem. Dziękuję za tę otwartość i gotowość do współpracy – podsumowuje wojewoda Piotr Ćwik. 

 

Źródło: MUW