Biblioteka w Starym Sączu zorganizowała 20 spotkań z cyklu Muzyczne Podróże po Literaturze

Biblioteka w Starym Sączu zorganizowała 20 spotkań z cyklu Muzyczne Podróże po Literaturze
Biblioteka w Starym Sączu zorganizowała 20 spotkań z cyklu Muzyczne Podróże po Literaturze

Kilkaset osób z Powiatu Nowosądeckiego wzięło udział w 20 spotkaniach z cyklu Muzyczne Podróże po Literaturze. Oczywiście wszystko odbywało się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem obowiązujących zasad.

 

Projekt realizowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, która otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

 

- Zorganizowaliśmy 20 spotkań dla czytelników korzystających z zasobów bibliotek publicznych Powiatu Nowosądeckiego – mówi Monika Jackowicz-Nowak, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. - Nasi artyści sprawili, że publiczność przeniosła się w epokę Chopina, poznała życie, dzieła i jego rodzinę oraz miejsca, w których dorastał nasz najwybitniejszy pianista i kompozytor. Spotkania uświetniał występ pianisty.

 

W pierwszym duecie gośćmi czytelników byli: Anna Czerwińska-Rydel - muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Paweł Rydel - pianista, profesor i kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej.

 

W drugim duecie występowali: Jarosław Kaczmarek - opowiadacz i Gwidon Cybulski - muzyk.

 

Czytelnicy mieli też okazję wysłuchać historii o rdzennych kulturach z różnych stron globu: od Australii, gdzie do dzisiaj Aborygeni przekazują historię z czasu Wielkiego Snu, mit o początku wszystkich żywych istot. Z Australii artyści przenosili słuchaczy do Afryki, Nigerii, do czasów, gdy niebo było blisko ziemi, a na świecie panowała zasada równowagi „bierz, ile potrzebujesz, nie więcej”. Opowieściom towarzyszyła muzyka grana na etnicznych instrumentach.

 

- W tym trudnym okresie czytelnicy mieli niecodzienną okazję wysłuchania w swojej miejscowości koncertu na żywo - dodaje dyrektor Monika Jackowicz-Nowak. - Były to nietypowe spotkania muzyczno-literackie, pełne niezapomnianych wrażeń i głębokich doznań literacko-artystycznych, rozwijające wiedzę i wrażliwość muzyczną.

 

Celem realizowanego projektu było rozszerzenie zakresu usług bibliotek, wzbogacenie działalności oraz promocja czytelnictwa. Spotkania zorganizowane były przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek Powiatu Nowosądeckiego.

 

Zadanie realizowane było przy współpracy Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO”.

 

Źródło: SPNS, Fot. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna