Borys Budka na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Nowym Sączu

Borys Budka na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Nowym Sączu
Borys Budka na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Nowym Sączu

Wczoraj w Restauracji Panorama na ul. Romanowskiego 6 odbyło się spotkanie w ramach Klubu Obywatelskiego zatytułowane „Rozmowa o Polsce”. Pojawił się na nim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który ostatni raz w Nowym Sączu był w 2016 roku. 

 

Prezes PO na wstępie powiedział, że Kluby Obywatelskie cechuje rozmowa w sposób otwarty. 

 

Kluby Obywatelskie potrafią i starają się rozmawiać o przyszłości oraz wyzwaniach przed Polską. Jesteśmy w kluczowym momencie, bo wybory prezydenckie przed nami. Od nich będzie zależało, w którą stronę pójdzie Polska. Czy będziemy dumnie mogli mówić, że te 30 lat m.in. wejścia Polski do NATO, UE, przemian, stworzenia samorządu terytorialnego i transformacji gospodarki może być kontynuowane, czy niestety pójdziemy w stronę Polski zamkniętej, centralnie zarządzanej, gdzie nie ma samorządu.

 

Mówił, że członkowie Koalicji Obywatelskiej wybiegają w przyszłość znacznie szerzej i dalej. Są świadomi, że jest dużo wyzwań m.in. klimatycznych, edukacyjnych oraz tych związanych z transformacją energetyczną czy systemem emerytalnym.

 

Chcemy budować Polskę nowoczesną, w której ludzie aktywni nie będą się bali władzy. Mówimy o Polsce, w której władza nie boi się aktywności ludzi, a podstawą dobrobytu jest aktywność i własność prywatna.


Państwo powinno być skuteczne i bezpieczne w bardzo szerokim pojęciu. W tym kontekście wypowiedział się m.in. o bezpieczeństwie zdrowotnym, seniorów, osób pracujących czy przedsiębiorców.

 

Bezpieczeństwo to sprawnie działający samorząd. To sprawdziło się najbardziej przez ostatnie 30 lat. Sprawnie działający samorząd, to szybko załatana dziura w drodze czy radzenie sobie z problemami w sektorze oświaty. W nowoczesnym państwie samorząd odgrywa bardzo istotną rolę. 

 

Przewodniczący PO wspomniał także o miejscu Polski w UE. Przekonywał, że nie powinno się podważać członkostwa Polski w UE oraz osłabiać stosunków europejskich.

 

Powinno się pokazywać, że ten wielki skok cywilizacyjny, który dokonaliśmy w Polsce przez ostatnie 30 lat mógł być tak wielki przez członkostwo Polski w UE, bo zdecydowaliśmy wspólnie, że staniemy się członkami tej wspólnoty. UE to wspólnota wartości. Została stworzona w imię solidaryzmu europejskiego, w imię wartości. 

 

Zaapelował do zebranych, że trzeba rozmawiać, nie obrażać się na wyborców i skończyć z podziałami między nimi.

 

Wyborcy powinni być szanowani przez każdą stronę. Szanujmy tych, którzy mają inne zdanie. Mówmy przykładami, zasypujmy podziały. Rozmawiajmy z ludźmi nieprzekonanymi, żeby glsowali i wzięli tą odpowiedzialność - przekonywał Borys Budka.


Po krótkim wystąpieniu przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań. Moderatorem rozmowy była Jagna Marczułajtis - Walczak.