Chcieli być zwolnieni z kwarantanny, dlatego podpisali fikcyjne umowy o pracę

Chcieli być zwolnieni z kwarantanny, dlatego podpisali fikcyjne umowy o pracę
Chcieli być zwolnieni z kwarantanny, dlatego podpisali fikcyjne umowy o pracę

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, podczas kontroli pojazdów ciężarowych, zatrzymali dwóch obywateli Polski, którzy pod pozorem wykonywania pracy kierowcy chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny.

 

Jak się okazało, dwaj mężczyźni (29 i 39 lat) na co dzień pracowali w Austrii,  jednak chcąc odwiedzić rodziny i wjechać do Polski bez kwarantanny kupili po 80 euro fikcyjne umowy o pracę w charakterze kierowcy - informują strażnicy graniczni.

 

Całe zajście miało miejsce w czasie, kiedy obowiązywały jeszcze przepisy zwalniające z kwarantanny jedynie osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe, zarobkowe w Polsce albo w kraju sąsiednim. Mężczyźni chcieli uniknąć tego obowiązku, jako kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, pomimo tego iż pracowali w innym kraju niż sąsiedni.

 

Dodatkowo w trakcie prowadzonych czynności okazało się, że jeden z nich rzekomo pracujący jako kierowca zawodowy nie posiada uprawnień do kierowania żadnymi pojazdami. Obaj mężczyźni nie dość, że nie uniknęli kwarantanny to jeszcze dostali mandaty karne każdy po 500 zł.

 

Przypomnijmy. Od 16 maja br. z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP - stanowiącą granicę wewnętrzną - w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

 

Źródło i Fot. KOSG