Ciemna strona zdalnego nauczania

Ciemna strona zdalnego nauczania
Ciemna strona zdalnego nauczania, Fot. ilustracyjna

Prowadzone od kilku tygodni nauczanie zdalne stało się dla niektórych osób okazją do "zaistnienia" poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je nauczycieli. 

 

Małopolscy Policjanci w ostatnim czasie odnotowują zgłoszenia o popełnieniu tego typu przestępstw. Za każdym razem jest podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli - informują sądeccy mundurowi.

 

Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym oraz w sprawie gróźb karalnych.

 

Należy pamiętać, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a obrażanie i groźby pod adresem pedagogów prowadzących tego typu zajęcia są karalne. Za popełnienie tego typu przestępstw, od 17 roku  życia, grozi kara grzywny, a nawet więzienia do lat 2. Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.