Co dalej z kosztami usług MPK? Samorządy gminne podjęły już decyzję

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel we współpracy z przedstawicielami okolicznych gmin podjęli decyzję o przyszłości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Briefing prasowy w tej kwestii został zwołany w dniu 28 czerwca 2019 r. w sali reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza. 

 

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel spotkał się z włodarzami gminy Podegrodzie, Łącko, Kamionka Wielka, Nawojowa i Starego Sącza, aby ustalić, nowy sposób udziału gmin i Nowego Sącza w kosztach usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Obecnie za transport mieszkańców wymienionych gmin dopłaca Miasto Nowy Sącz - około 2,20 gr na 1 km odcinka trasy biegnącej w wymienionych gminach. 

 

Przedmiotem spotkania była optymalizacja kosztów MPK i sposób partycypowania w kosztach. W ocenie Ludomira Handzla, porozumienia z gminami wymagają ponownej weryfikacji i zmian, ponieważ obecnie obowiązująca wersja została ustalona w 2007 r. W ciągu ostatnich lat zmieniły się koszty paliwa i te związane z zatrudnianiem pracowników. Ponadto, udział poszczególnych gmin w kosztach działalności MPK jest zróżnicowany. 

 

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel poinformował, że Nowy Sącz w 2018 r. dopłacił do transportu w innych gminach łącznie ponad 1,9 mln złotych. Zmiana udziału w kosztach MPK w poszczególnych gminach ma nie tylko sprawić, że podział kosztów będzie bardziej sprawiedliwy dla podatników Nowego Sącza, ale również zapobiegnie problemom finansowym spółki MPK w przyszłości. 

 

Źródło i Film: Urząd Miasta Nowy Sącz