Cztery interwencje w jeden dzień. Pracowita sobota goprowców z Grupy Podhalańskiej

Cztery interwencje w jeden dzień. Pracowita sobota goprowców z Grupy Podhalańskiej
Cztery interwencje w jeden dzień. Pracowita sobota goprowców z Grupy Podhalańskiej

Wczorajszy dzień był bardzo pracowity dla ratowników z Grupy Podhalańskiej GOPR. Niemal jednocześnie prowadzili cztery bardzo poważne akcje ratownicze.

 

Pierwsza rozpoczęła się już w południe. Okazało się, że w masywie Cietnia nad Wiśniową jeden z paralotniarzy podczas lotu stracił sterowność, spadł, a następnie zawisł na drzewie na wysokości około 20 m nad ziemią. Poszkodowany miał otwarte złamanie uda w dwóch miejscach. Z pomocą pospieszyły dwa zespoły ratowników, jeden z Centralnej Stacji Ratunkowej w Rabce, a drugi ze Stacji Ratunkowej w Limanowej. Ratownicy dotarli do poszkodowanego i ewakuowali go z drzewa. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Krakowie.

 

Drugie zgłoszenie dotyczyło wypadku 13-letniego chłopaka, w BikePark Kasina, który podczas upadku na jednej z tras doznał złamania obu nadgarstków. Istniało również podejrzenie urazu kręgosłupa. Do akcji wyruszyły dwa zespoły ratowników. Poszkodowany został zaopatrzony medycznie oraz przewieziony do szpitala.

 

Trzecie wezwanie dotyczyło kobiety, która na szlaku czerwonym w Gorcach w rejonie Obidowca nad Starymi Wierchami, doznała urazu biodra. Na miejsce udał się zespół ratowników ze Stacji Ratunkowej na Długiej Polany, który dotarł do turystki, zabezpieczył ją i ewakuował z gór.

 

Równocześnie z wypadkiem na Obidowcu, ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy prowadzili działania ratownicze w rejonie Durbaszki w Pieninach, gdzie wyruszyli na pomoc 31-letniej turystce. Kobieta skarżyła się na bardzo ostry ból brzucha. Poszkodowana została ewakuowana z gór i przekazana do oczekującej karetki.

paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową paralotniarz zawisł na drzewie w masywie Cietnia nad Wiśniową

Źródło i Fot. GPGOPR