Czyste powietrze dla dzieci w Gminie Krynica-Zdrój

Czyste powietrze dla dzieci w Gminie Krynica-Zdrój
Oficjalna strona Gminy Krynica-Zdrój

Dzięki Programowi LIFE dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej kolejne przedszkola w naszym województwie otrzymały oczyszczacze powietrza.

 

Tym razem ich przekazanie miało miejsce w Gminie Krynica-Zdrój. Wszystko to w ramach projektu „Wdrażanie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. To bardzo ważne przedsięwzięcie ma na celu ochronę zdrowia poprzez oddychanie czystym powietrzem.

 

Przekazane do przedszkoli oczyszczacze powietrza spełniają bardzo rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Chronią nie tylko przed smogiem, ale i innymi konsekwencjami zdrowotnymi typu alergie. Wychwytują zarówno pyły, szkodliwe substancje, kurz, bakterie oraz czynniki alergizujące. Dzięki budowie łatwo dopasować je do metrażu sali, w której przebywają dzieci. W ciągu godziny potrafią przefiltrować prawie 400 m3 powietrza, czyli dwukrotność jego objętości w danym pomieszczeniu.

 

Dzięki wbudowanemu czujnikowi możliwe jest dopasowanie ich działania do warunków panujących w miejscu, gdzie się aktualnie znajdują. Nie posiadają one lamp UV przez co są wolne od jonizacji i nie produkują w ten sposób ozonu, który jest szkodliwy dla dzieci. Oczyszczacze w żaden sposób nie stanowią zagrożenia dla najmłodszych. Posiadają specjalne blokady i są ciche w użyciu. Mogą działać zarówno w czasie zajęć, kiedy dzieci są aktywne, a także wtedy kiedy spią.