Dlaczego Witold Kozłowski odwołał dyrektor Centrum Sztuki

Dlaczego Witold Kozłowski odwołał dyrektor Centrum Sztuki
Dlaczego Witold Kozłowski odwołał dyrektor Centrum Sztuki

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski deklaruje zdecydowane zmiany mówiąc „wybór menedżerów zarządzających małopolskimi instytucjami kultury będzie przejrzysty i równy dla każdego, dlatego podjął decyzję o odwołaniu osób, które w poprzednich latach zostały powoływane bez konkursu.”

 

Szanowni Państwo.


W związku z rozpoczętą procedurą odwołania pani dyrektor Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie uprzejmie informuję, że małopolskie instytucje kultury są publicznymi podmiotami i powinna cechować je przejrzystość przy zatrudnianiu osób na kierowniczych stanowiskach. Zależy nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji,  co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach za zamkniętymi drzwiami. Budziło to szereg wątpliwości w środowisku kultury.

 

Moim zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce, dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu. W nadchodzącym roku sytuacja ta będzie dotyczyła Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki.

 

Taki tryb wyboru zapewni przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom. Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób.
 

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Źródło: UMWM