Dni Czystego Powietrza: Błękitny węgiel, moda recyklingowa i ekologiczne wychowanie

W dniu 3 października 2019 r., w Nowym Sączu odbyły się Nowosądeckie Dni Czystego Powietrza i Recyklingu zorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przy wsparciu samorządu miasta Nowego Sącza. 

 

Proekologiczne wydarzenie obfitowało w warsztaty i pokazy naukowe związane z recyklingiem i dbałością o atmosferę. Uczestnicy - głównie dzieci i młodzież - mieli okazję tworzyć i projektować torby na zakupy oraz mode recyklingową. Jednym z zaproszonych gości był Ludomir Handzel, który podkreślił rolę wychowania ekologicznego we współczesnym świecie. 

Trzeba pracować z dziećmi i z młodzieżą tak, żeby ich edukować w kierunku wychowania ekologicznego. Czasem to oni powinni pilnować nas, starszych, żebyśmy nie wkładali butelki po wodzie mineralnej do pieca, zachowali się ekologicznie i korzystali z możliwości, które daje nam współczesna technika (...). Myślę, że te dzieci i młodzież będzie takimi szczególnymi ambasadorami zdrowia, zdrowego i ekologicznego stylu życia, pójdą w Nowy Sącz i będą pilnować standardów.

W nadchodzącym sezonie grzewczym samorząd miasta będzie kontrolował poprzez odpowiednie organy i służby, czym mieszkańcy ogrzewają mieszkania. Chodzi głównie o rozwiązanie problemu palenia śmieci, co powoduje poważne zanieczyszczenia powietrza i przyczynia się do powstania smogu. Jednoczesnie prezydent miasta zachęcił mieszkańców do konsultacji z urzędnikami Wydziału Ochrony Środowiska zajmującymi się prowadzeniem programu "Czyste Powietrze". W jego ramach beneficjent może otrzymac nawet 50.000 zł na termomodernizację budynku mieszkalnego. 

 

Prezydent miasta poinformował zebranych także o tym, że w Nowym Sączu jest już dostępne nowe ekologiczne paliwo zwane błękitnym węglem. Jego główną cechą jest to, że mniej zanieczyszcza powietrze i lepiej ogrzewa mieszkanie (jest bardziej kaloryczny). Błękitny węgiel powstaje na bazie węgla opałowego poddawanego koksowaniu. W tym procesie z węgla zostają usunięte substancje lotne, które są spalane w warunkach przemysłowych, nie zaś wypuszczane kominem do atmosfery, jak to ma miejsce w przypadku spalania węgla w warunkach gospodarstwa domowego. 

 

Źródło i film UMNS