Fałszywa pracownica socjalna okrada seniorów – policja przestrzega przed oszustką

Fałszywa pracownica socjalna okrada seniorów – policja przestrzega przed oszustką
Fotografia ilustracyjna

Całkiem niedawno odbyła się konferencja mająca na celu propagowanie wśród seniorów zachowań, które mogą uchronić ich przez oszustami. Niestety do komendy policji w Nowym Sączu dotarły informacje o kolejnej osobie, która oszukuje osoby w podeszłym wieku - tym razem to metoda "na pracownika socjalnego".

 

Kobieta podająca się za pracownicę socjalną pozbawiła staruszkę wszelkich oszczędności, na łączną kwotę kilku tysięcy złotych. Przestępcy wykorzystujący tę metodę podważają zaufanie do organów administracji państwowej podszywając się pod nich w celu dokonania kradzieży. 

 

Najważniejszą umiejętnością chroniącą seniorów przed oszustwem jest rozpoznawanie metod stosowanych przez przestępców. Dotyczą one głównie próby dostania się do lokalu zamieszkiwanego przez osobę starszą, w celu dokonania kradzieży. Jak pokazują statystyki, niewiele osób starszych wie, jak się zachować w sytuacji, gdy obca osoba chce wejść do mieszkania. 

 

Do zdarzenia doszło w sobotę 1 grudnia około 12.30. Kobieta w wieku ok. 50-lat zaoferowała seniorce pomoc w uzyskaniu dofinansowania na zakup leków. Osoba podająca się za pracownicę socjalną dopytywała o stosowane leki, a następnie poprosiła o rozmienienie 200 złotych – to najprostszy sposób na dowiedzenie się, gdzie senior przechowuje leki. Kobieta skierowała seniorkę do innego pomieszczenia, pod pretekstem poznania jej warunków mieszkaniowych, po czym pod jej nieobecność ukradła pieniądze i uciekła. 

 

Z przykrej historii należy wyciągnąć następujące wnioski - nie wpuszczaj obcej osoby do mieszkania, nie pokazuj, gdzie przechowujesz pieniądze, a zanim pozwolisz nieznajomemu wejść do mieszkania, poproś o okazanie legitymacji służbowej (policjant, pracownik socjalny), albo wizytówki (przedstawiciel handlowy, agent ubezpieczeniowy, sprzedawca itd.). 

 

Oszuści wykorzystują łatwowierność osób starszych bez skrupułów okradając ich z ostatnich oszczędności, dlatego jeżeli obca osoba zachowuje się nachalnie, niekulturalnie i za wszelką cenę próbuje wejść do mieszkania, należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby dzwoniąc pod 112.