Festiwal Inspirowane Górami w Zakopanem dobiegł końca

Festiwal Inspirowane Górami w Zakopanem dobiegł końca
Oficjalna strona Miasta Zakopane

W dniach 19 - 21 października w Zakopanem odbył się festiwal "Inspirowane Górami". Jednym z ważnych wydarzeń kulturalnych zaplanowanych w jego ramach była wystawa sztuki "Ewa w Drodze".

 

Siódma edycja Festiwalu "Inspirowane górami" zorganizowanego w dniach 18 – 21 października zbiegła się w czasie z 85. rocznicą nadania Zakopanemu praw miejskich. Z uwagi na to nie zabrakło nawiązań do tego wydarzenia i okresu schyłkowego 20 – lecia międzywojennego. Począwszy od tegorocznej edycji, festiwal będzie nosił imię Ewy i Macieja Berbeków. W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić zakopiańskiego himalaistę i artystę plastyka oraz jego żonę, która była znaną artystką angażującą się w wiele przedsięwzięć. 

 

W ramach festiwalu została zaprezentowana twórczość inspirowaną górami, historią i kulturą Zakopanego. Oprócz prezentacji reprintu "Kronika Miasta Zakopane w czasie kadencji Burmistrza Leopolda Winnickiego" odbył się recital Joanny Albrzykowskiej-Clifford z akompaniamentem Marcina Augustyna w Sanktuarium Najświętszej Rodziny. 

 

Ważnym elementem festwalu był również wernisaż wystawy "Ewa w drodze". Wystawa prezentuje prace Ewy Dyakowskiej-Berbeki, która zmarła w kwietniu tego roku. Mają one charakter kolażu – ulubionej formy twórczej tej artystki. W czasie otwarcia wystawy Iwona Pawłowska (przyjaciółka Ewy Dyakowskiej-Berbeki) przedstawiła krótko sylwetkę artystki i jej dokonania. 

 

W czasie festiwalu wręczono doroczną nagrodę im. Macieja Berbeki dla najlepszego absolawenta Liceum Plastycznego im. Antonieg Kenara w Zakopanem.