Galeria pod Piątką w Starym Sączu będzie rozbudowana

Galeria pod Piątką w Starym Sączu będzie rozbudowana
Galeria pod Piątką w Starym Sączu będzie rozbudowana, Fot. Miasto i Gmina Stary Sącz

W Starym Sączu podpisano umowę na rozbudowę Galerii pod Piątką. Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Przebudowa i rozbudowa kamienicy nr 5 w rynku powinna się zakończyć w 2020 r. Koszt całkowity to ponad 11 mln zł. 

 

Obecnie na parterze kamienicy znajduje się Informacja Turystyczna i mała galeria. Dodatkowo Stowarzyszenie „Gniazdo” ma tam swoje biuro, a sień jest udostępniana czasowo na organiację wystawy prac podopiecznych stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

Pozostała część budynku jest wyłączona z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. W momencie gdy górne poziomy już nie mogły być użytkowane, administrację CKiS im. Ady Sari przeniesiono do budynku „Sokoła”.

 

Projekt został uzgodniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zewnętrzna forma istniejącego budynku zostanie w całości zachowana, a wszystkie elementy zostaną odnowione bądź odtworzone. Część rozbudowana nie będzie przewyższała obiektu już istniejącego i nie będzie widoczna od strony rynku.

 

W zmodernizowanym i rozbudowanym budynku będzie się znajdować hol, sale warsztatowe, kameralna, galeryjna, ekspozycyjna, informacja turystyczna, pomieszczenia administracyjne oraz pomocnicze.

 

Źródło i Fot. Miasto i Gmina Stary Sącz