Gmina Chełmiec otrzymała 113 tys. zł na organizację dwóch linii autobusowych

Gmina Chełmiec otrzymała 113 tys. zł na organizację dwóch linii autobusowych
Gmina Chełmiec otrzymała 113 tys. zł na organizację dwóch linii autobusowych, fot. ilustracyjna

Urząd Wojewódzki w Krakowie rozstrzygnął konkurs przeprowadzony w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.

 

Gmina Chełmiec aplikowała do tego konkursu i otrzymała 113. tys. zł na organizację 2 linii autobusowych:

  • Wola Kurowska – Klimkówka – Ubiad – Wielogłowy – Wielopole (8 kursów dziennie i 4 w weekend).
  • Krasne Potockie – Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Chełmiec Gaj – Świniarsko – Mała Wieś – Chełmiec (7 kursów dziennie i 1 w weekend).

 

Autobusy lub busy na obu tych liniach będą kursowały bez żadnych przesiadek do Nowego Sącza oraz bez dodatkowych dopłat do biletów przez pasażerów. Dotacja obejmuje teren gminy co też powinno wpłynąć na niższe ceny biletów.

 

Dotacja pozwoli na uruchomienie wspomnianych linii w okresie od września do grudnia br. Gmina Chełmiec musi także zabezpieczyć kwotę 12,4 tys. zł wymaganego wkładu własnego. Na każdy kolejny rok należy składać nowy wniosek.

 

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych ma ściśle określone zasady, zgodnie z którymi gminy wiejskie mogą do niego aplikować wyłącznie na organizację kursów po swoim terenie. Nie ma możliwości otrzymania dofinansowanie do kursu z gminy do miasta.

 

Kolejnym warunkiem niezbędnym do realizacji przedsięwzięcia jest zainteresowanie przewoźnika, który określa częstotliwość kursów oraz kształt linii po jakiej zamierza kursować. W nowym konkursie stawka dotacji do wozokilometra dla przewoźnika została podniesiona do 3 zł, natomiast w konkursie w 2019 roku stawka ta wynosiła 1 zł. W 2019 roku żaden przewoźnik nie zgłosił chęci realizacji zadania, ale już w 2020 roku, w związku z podwyżką stawki dotacji, zainteresowanie otworzeniem nowych linii wyraziło 2 przewoźników.

 

Źródło: Gmina Chełmiec, Fot. ilustracyjna