Gmina Korzenna. Problem z odbiorem śmieci od osób objętych kwarantanną

Gmina Korzenna. Problem z odbiorem śmieci od osób objętych kwarantanną
Gmina Korzenna. Problem z odbiorem śmieci od osób objętych kwarantanną

Wojewoda Małopolski zwrócił się do władz Gminy Korzenna o wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności przy odbiorze odpadów komunalnych, które pochodzą od osób objętych kwarantanną. Powinny być one odpowiednio oznakowane. 

 

Kłopot w tym, że nie mamy z Sanepidu szczegółowych informacji o osobach objętych tą formą izolacji – mówi Krzysztof Ogorzałek, Sekretarz Gminy.

 

Urząd Gminy w Korzennej zwrócił się w tej sprawie do Sanepidu, od którego otrzymano informacje o jednej rodzinie zamieszkującej w Jaseinnej, a z nieoficjalnych informacji wynika, że na terenie gminy tą formą izolacji może być objętych aktualnie około 50-60 rodzin.

 

Dokładne dane są konieczne do tego, aby zrealizować polecenie wojewody dotyczące zasad odbioru odpadów. Dodatkowo pracownicy firmy odbierającej odpady powinni mieć możliwość identyfikacji tych odpadów, które pochodzą z domów objętych kwarantanną, żeby mogli zachować odpowiednie środki ostrożności.

 

Gmina Korzenna przygotowuje już specjalne naklejki z literą „C”, które poza kodek kreskowym powinny także zostać naklejone na worki wystawiane przez mieszkańców objętych kwarantanną.

 

Na razie nie wiemy jednak, komu je dostarczyć, ponieważ nie mamy danych o osobach na kwarantannie – tłumaczy Krzysztof Ogorzałek.

 

Sekretarz gminy ma nadzieję, że kolejne pismo wysłane do Sanepidu w tej sprawie, pozwoli uzyskać informacje, które rodziny przebywają na kwarantannie, aby można było im dostarczyć dodatkowe naklejki.

 

Odpowiedź powinna nadejść w najbliższych dniach. Zbiórka odpadów na terenie Gminy Korzenna odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia, dlatego mieszkańcy przebywający na kwarantannie powinni zdążyć otrzymać przed tym czasem  dodatkowe naklejki do oznaczania swoich worków na odpady.

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zaleceniami, gminy powinny być infromowane na bieżąco o mieszkańcach, którzy są objęci kwarantanną. 

 

Źródło: Gmina Korzenna