Handlowy szlak winny między Kieżmarkiem a Limanową doczeka się reaktywacji

Handlowy szlak winny między Kieżmarkiem a Limanową doczeka się reaktywacji
Fotografia ilustracyjna

Limanowa we współpracy ze słowackim miastem Kieżmark postanowiła reaktywować stary, handlowy szlak winny, który istniał między tymi miejscowościami. Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych. W jego ramach, w Limanowej zostanie przebudowane i zmodernizowane Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

 

Wniosek o dofinansowanie projektu został formalnie zaakceptowany, a wartość dofinansowania wynosi 5.123.056 zł, natomiast koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 6.027.124 zł. Prace obejmą odbudowę werandy od strony wschodniej, która istniała od XIX wieku do końca II wojny światowej. Na werandzie zostanie urządzona kawiarnia. 

 

Zmodernizowane muzeum zostatnie podzielone na strefę administracyjną, wystawienniczą i konferencyjną, co znacznie ułatwi pracę jego pracownikom, a turystom i lokalnej społeczności zapewni lepszy komfort zwiedzania. Każda ze stref będzie oddzielną jednostką. Pojawią się szatnie, nowe kasy biletowe oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Projekt obejmuje również dostosowanie stodoły dworskiej przy ul. Polnej w Limanowej do potrzeb stworzenia muzeum wsi limanowskiej. Co ciekawe, planowane jest połączenie tego budynku podziemnym korytarzem z projektowanym budynkiem muzealnym budowanym od podstaw.

 

W obu obiektach zostanie umieszczona wystawa stała prezentująca kulturę wsi limanowskiej, włącznie z eksponatami angażującymi zmysł węchu (kuchnia regionalna) i słuchu (muzyka). Znajdzie się tam również miejsce dla stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, rękodziełem i lokalnymi przysmakami.